• BIST 101.849
 • Altın 259,118
 • Dolar 5,6360
 • Euro 6,3235
 • Berlin 29 °C
 • Frankfurt 30 °C
 • Paris 27 °C
 • Ankara 28 °C
 • İstanbul 28 °C
 • İzmir 30 °C
 • Stockholm 25 °C

Abhazya Özerk Cumhuriyeti Başkan Vekili Kolbaia'dan Rusya uyarısı

Abhazya Özerk Cumhuriyeti Başkan Vekili Kolbaia'dan Rusya uyarısı
ANKARA (AA) - Abhazya Özerk Cumhuriyeti Başkan Vekili Vakhtang Kolbaia "Rusya'nın bölgede oluşturmaya çalıştığı askeri yapılanma sadece Gürcistan...

ANKARA (AA) - Abhazya Özerk Cumhuriyeti Başkan Vekili Vakhtang Kolbaia "Rusya'nın bölgede oluşturmaya çalıştığı askeri yapılanma sadece Gürcistan için değil tüm bölge için tehlikeli olabilir" dedi.

"Abhazya'da savaşın 22'inci ve Rusya-Gürcistan savaşının 7'inci yılı" münasebetiyle Gürcistan'ın Ankara Büyükelçiliği'nde düzenlenen fotoğraf sergisine katılan Kolbaia AA muhabirine konuştu.

Moskova yönetiminin Abhazya'da askeri üs oluşturmaya çalıştığını belirten Kolbaia, Rusya'nın Abhazya birliklerinin de sınırlı katılımıyla şekillendireceği bu askeri gücün kahir ekseriyetinin Rus askerlerinden oluşacağını ifade etti.

Üst düzey subayların ve muhabere desteğinin Ruslar tarafından sağlanacağını aktaran Kolbaia, yönetimin Moskova'nın elinde olacağına dikkat çekti.

Kolbia "Rusya'nın Abhazya ile kuracağı birliklerin yapısında Abhazya'nın temsili çok az olacaktır. Rusya'nın bölgede oluşturmaya çalıştığı bu askeri yapılanma sadece Gürcistan için değil tüm bölge için tehlikeli olabilir" dedi.

- "Gürcistan hükümeti Abhazyalılara kapılarını açtı"

Abhazya konusunun Gürcistan için "çok hassas" olduğunu belirten Kolbaia komşusunun toprak bütünlüğüne verdiği destek nedeniyle Türkiye'ye teşekkür etti. 

Abhazya sorununun barış içinde çözülmesinin Tiflis yönetiminin en büyük öncelikleri arasında olduğunu kaydeden Kolbaia "Gürcistan'ın Avrupa Birliği (AB) ile gerçekleştirdiği Ortaklık Anlaşması ile Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması (DCFTA) sadece Gürcistan değil Abhazya halkına da fayda sağlayacaktır" diye konuştu.

Gürcistan'ın Abhazya Özerk Cumhuriyeti'nde yaşayanlara ücretsiz sağlık hizmeti sağlamasının iki halk arasında güvenin yeniden tesisine önemli katkı yapacağını belirten Kolbaia Abhazya-Gürvistan sınırında büyük bir hastane ve tıp fakültesi kurulduğunu ve Gürcü hükümetinin Abhaz halkına kucak açtığını anlattı.  

Kolbaia "Gürcü ve Abhaz halkları tarih boyunca hep kardeş olarak yaşamıştır. Gürcistan hiçbir zaman Abhazya halkına yönelik savaş eyleminde bulunmayacaktır. 1992 yılındaki üzücü savaş dış güçler tarafından tesis edilmiştir ve iki taraf bundan zarar görmüştür" şeklinde konuştu. 

- "Abhazya halkı Türkiye'ye çok güveniyor"

Abhazya bölgesinde istikrarsızlık ve şiddet sonucu 300 bin civarındaki Abhaz sığınmacının Gürcistan'ın çeşitli bölgelerinde yaşadığını belirten Kolbaia, "Abhazlar ve Gürcüler birlikte yaşamak zorundalar. Her iki halk kardeştir ve kardeşler arasında bazen tartışmalar yaşanabilir. Malesef bazen bu iki kardeş arasındaki anlaşmazlıklarda kan da döküldü. Ancak bugün hem uluslararası destek hem de Türkiye'nin katkısıyla bu anlaşmazlıkların sona ereceğini ve barışın sağlanacağını ümit ediyoruz" dedi.

Abhazların Türkiye'ye çok güvendiğini belirten Kolbaia Ankara'nın barışın sağlanması sürecinde çok önemli bir rol oynayabileceğini vurguladı.

- 2008 savaşı

Ağustos Savaşı diye bilinen Rus-Gürcü savaşı, Gürcistan'ın tek yanlı bağımsızlık ilan eden Güney Osetya'ya 8 Ağustos 2008'de saldırmasıyla başladı. Rusya bölgedeki barış gücünde görev alan onlarca Rus askerinin çatışmalarda öldüğünü açıklayarak aynı gün Gürcistan'a savaş açtı ve kısa sürede bazı Gürcü kentlerini ele geçirdi.

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin arabuluculuğunda 12 Ağustos’ta Gürcistan ve 16 Ağustos’ta Rusya güçlerini savaş önceki konumlarına çekmeyi kabul eden ateşkes anlaşmasını imzaladılar. 

Bu süreçte Gürcistan topraklarından çekilen Rusya ayrılıkçı Abhazya ve Güney Osetya'nın tek yanlı bağımsızlık ilanlarını tanıyarak bu bölgedeki askeri varlığını korudu.

Gürcistan Rusya'nın son aylarda ayrılıkçı bölgelerle askeri işbirliğini ve tatbikatlarını artırması egemenliğine ve toprak bütünlüğüne tehdit olarak değerlendiriyor.

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05