AB’den Türkiye’ye “sopa ve havuç” siyaseti mi? “Yaptırımlar hâlâ masada” mesajı

AB’den Türkiye’ye “sopa ve havuç” siyaseti mi? “Yaptırımlar hâlâ masada” mesajı

Federal Almanya Başbakanı Merkel’in Türkiye hakkında yaptığı Doğu Akdeniz açıklamalarını Brüksel’den Ankara’ya çağrı izledi. Komisyon, yaptırımların hâlâ masada olduğu mesajını verdi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de tırmanan gerginlik nedeniyle Ankara’ya yine diyalog çağrısında bulundu. Haftanın ilk gününde çeşitli açıklamalarda bulunan AB Komisyonu Sözcüsü, Ankara’dan bölgede tek taraflı adımlar atmaktan kaçınmasını istedi. Sözcü, diyaloğun sonuç vermemesi ihtimaline karşı ise AB’nin halihazırda Türkiye’ye yaptırım uygulama yönünde harekete geçmiş bulunduğunu hatırlattı.

DW Türkçenin haberine göre, Türkiye’nin bölgedeki gerginliğe barışçıl bir çözüm bulmasını beklediklerini aktaran Komisyon Sözcüsü, “Türkiye’nin izlediği faaliyetlerin AB’nin tamamını endişelendirdiğini” de söyledi.

AB’NİN YAPTIRIM MESAJI 

AB’ye üye 27 ülkenin dışişleri bakanı geçen hafta Berlin’de gayriresmi bir toplantıda bir araya gelerek bölgede Türkiye’yle yaşanan gerginliği görüşmüştü. Görüşmenin ardından Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginliğin diplomatik yollardan çözülememesi halinde Türkiye’ye yaptırım uygulanabileceği mesajı verilmişti. DW’ye konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da Birliğin açıklamasını memnuniyetle karşıladıklarını söylemişti.

Reuters haber ajansına ismini vermeden açıklama yapan üst düzey bir Avrupalı diplomat ise “Ankara’nın ciddi biçimde diyaloğa girmesini sağlamak için Türkiye’ye karşı sopa (yaptırımlar) kadar havuç da verilecek. Bu havuç, yeni bir gümrük birliği için ilerleme ve mülteci programı için daha fazla para biçiminde de olabilir” dedi.

 +49 – BRÜKSEL 

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT