AB'den sürücülere müjde: Sağlık kontrolleri kalktı, yeni kurallar yolda

AB'den sürücülere müjde: Sağlık kontrolleri kalktı, yeni kurallar yolda

AB Parlamentosu, ehliyetler için zorunlu sağlık kontrollerini kaldırarak yeni kurallarla yol güvenliğini artırmayı hedefliyor.

AB Parlamentosu ehliyetlerde devrim yapmak istiyor. Yol güvenliğini arttırmak amacıyla yakında yeni kurallar uygulamaya konulacak. Peki sürücüleri hangi kurallar bekliyor?

YENİ AB SÜRÜCÜ KURALLARI

Avrupa yollarında güvenliği arttırmayı amaçlayan kurallar kabul edildi. AB, 2030 yılına kadar yollarda meydana gelen kazaları yarıya indirmek ve 2050 yılına kadar da neredeyse sıfıra indirmek istiyor. Bunu da diğer hususların yanı sıra trafik suçlularına yönelik daha katı kurallarla gerçekleştirmek istiyor. Gelecekte alkollü araç kullanan ya da aşırı hız yapanların ehliyetleri AB genelinde iptal edilecek. Bu da Avusturya'da hız yaparken yakalanırsanız Almanya'da da başınızın derde girebileceği anlamına geliyor. Şimdiye kadar, diğer ülkelerde işlenen trafik suçları için getirilen ehliyet yasağı sadece cezanın uygulandığı yerde geçerliydi.

Parlamento ayrıca sürücülerin gerçek hayattaki sürüş durumlarına daha iyi hazırlanmasından yana görüş bildirdi. İlgili teklifler arasında karlı ve buzlu koşullarda araç kullanma ve araç kullanırken telefonların güvenli kullanımının ehliyet sınavının bir parçası haline getirilmesi yer alıyor.

CDU VE FDP'DEN ELEŞTİRİ

Parlamentonun hazırladığı ilk taslakta özellikle acemi sürücüler için çok daha katı kurallar öngörülmüştü. Örneğin, genç sürücüler için gece araç kullanma yasağı ve hız sınırı getirilecekti. Almanya'da 2011'den bu yana uygulanan 17 yaş üstü ehliyet de kaldırılacaktı. Öneriler Fransız Yeşil politikacı Karima Delli'den geldi ve geniş çapta eleştirildi.

CDU'lu politikacı Jens Gieseke IPPEN.MEDIA'ya yaptığı açıklamada "Bu, daha fazla yol güvenliğine yol açmayan, sadece Avrupa'ya karşı hayal kırıklığını teşvik eden gereksiz bir bürokrasidir" dedi.

FDP'nin Avrupa Parlamentosu'nda ulaştırma politikası sözcüsü Jan Christoph Oetjen, Strazburg'daki oylamadan duyduğu memnuniyeti ifade ederken, Yeşillerin ehliyet üzerindeki kontrol fantezilerinin çoğunluğu bulunamadığını vurguladı ve milyonlarca insanı araç kullanma yetkinliği açısından test etmenin abartılı olduğunu belirtti. ADAC da benzer şekilde düzenlemelerin orantısız olduğunu dile getirdi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT