ABD basını bunu tartışıyor FBI da devrede: New York’ta “Türkevi” soruşturması

ABD basını bunu tartışıyor FBI da devrede: New York’ta “Türkevi” soruşturması

ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI’ın New York Belediye Başkanı Eric Adams ve New York’ta bulunan Türkevi ile ilgili soruşturması derinleşiyor.

ABD basınında çıkan haberlerde, New York’ta 2 yıl önce açılışı gerçekleştirilen, 171 metre yüksekliğindeki 36 katlı Türkevi ile ilgili kritik iddialar gündeme geliyor.

“ŞEHİR YETKİLİLERİNE BASKI YAPTI”

New York Times gazetesi “FBI, Adams’ın Türk hükümeti için kırmızı çizgiyi aşıp aşmadığını inceliyor” başlığıyla verdiği haberde, “2021 Demokrat belediye başkanlığı ön seçimlerini kazanan Eric Adams, Manhattan’da Türk Başkonsolosluğu’na ev sahipliği yapacak bir gökdelenin açılmasına izin verilmesi için şehir yetkililerine baskı yaptı” ifadelerini kullandı.

New York Times, “Konuya aşina olan kişilere ve şehir kayıtlarına göre, Adams’ın müdahalesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, yangın güvenlik sistemindeki çok sayıda eksiğe rağmen, BM Genel Kurulu için Eylül 2021’de New York’a yaptığı ziyarette 300 milyon dolarlık 35 katlı kulenin açılışını yapmasının yolunu açtı” diye yazdı.

2021’de Demokratların belediye başkanlığı ön seçimini kazandıktan kısa bir süre sonra o dönem Brooklyn Belediye Başkanı olan Adams, iddiaya göre, dönemin New York Şehri itfaiye yetkilisi Daniel Nigro’ya ulaşarak Türk hükümetinin binayı kullanma talebini kabul etmesini istedi.

BASKI YAPILDI

NBC News’e konuşan kaynaklar ise, o dönemde kısmen Erdoğan’ın BM Genel Kurulu için New York’a gelecek olması nedeniyle acele edildiğini söyledi.

NBC New York'tan Melissa Russo'nun aktardığına göre, itfaiye şefleri, güvenlik endişelerine rağmen yeni Türk konsolosluk binasını onaylamaları için baskı kampanyasıyla karşı karşıya kaldıklarını söylediler.

Eski New York Şehri İtfaiye Departmanı (FDNY) Yangın Önleme Şefi Joseph Jardin'i temsil eden avukat Jim Walden da, "Müvekkilime baskı yapıldı" dedi. Walden, "Müvekkilim için çok açıktı, bunu yapmazlarsa kovulacaklarını hissettiler" dedi. Avukat Jim Walden, devam eden bir soruşturmadan dolayı, şeflerini kimin tehdit ettiğini söylemekten kaçındı.

FBI, Belediye Başkanı Eric Adams'a Türkiye'den yapılan kampanya bağışları ve belediye başkanı olmadan önceki aylarda bu binayla ilgili yaptığı savunmalarla ilgili soruşturma başlatmıştı.

BİNAYI İSTİYORLAR...

NBC New York tarafından elde edilen ve doğrulanan e-postalarda; Türk müteahhitlerin, şehir yetkililerinden ve New York Emlak Kurulu temsilcilerinden FDNY'nin onayını almak için çabaladığını gösteriyor.

E-postalardan birinde, "BM Genel Kurulu 3 hafta içinde yapılacak ve Türkiye Cumhuriyeti binasını istiyor. Yardım edebilir misiniz?" deniliyor.

E-postalar, Eric Adams'ın konsolosluk için hızlandırılmış bir onay süreci isteyen tek kişi olmadığını da gösteriyor.

Ayrıca Adams, son yıllarda Türkiye’ye çok sayıda seyahat yaptı ve konsolosluğun açılış tarihi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2021’deki New York ziyaretiyle aynı zamana denk geldi.

BAĞIŞ KAMPANYASI

Bu yılın Temmuz ayında altı kişi, on binlerce doları Adams’ın kampanyasına bireysel bağış limitlerini alt üst etmek için farklı isimler kullanılan kişiler aracılığıyla aktarmaya yönelik olduğu iddia edilen bir planla suçlandı. İki kişi suçunu kabul etti.

FBI, kampanyaya bağış toplayan lider Brianna Suggs’un evinde de arama yaptı. Suggs, Adams, 2017 yılında Brooklyn belediye başkanıyken iki yıl boyunca kampanyasında yanında yer almıştı.

Ayrıca Suggs'ın yanı sıra, Adams'ın uluslararası ilişkiler ofisinden Rana Abbasova'nın New Jersey'deki evi ve geçiş ekibinde görev alan eski Türk Havayolları çalışanı Cenk Öcal'ın evinin de arandığı ifade edildi.

Öte yandan, soruşturmanın bir kısmı, yurtdışından gelen paranın belediye başkanının 2021 kampanyasına uygunsuz şekilde aktarılıp aktarılmadığına odaklanıyor.

Adams hakkındaki iddiaları yalanlarken, “Benim saklayacak bir şeyim yok” dedi.

Konuyla ilgili soruşturma sürüyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT