AB Komisyonu Başkanı ile Hollanda Başbakanı Rutte'den olağanüstü AB zirvesi öncesi temas

AB Komisyonu Başkanı ile Hollanda Başbakanı Rutte'den olağanüstü AB zirvesi öncesi temas

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 9-10 Şubat'ta Brüksel'de yapılacak olağanüstü AB liderler zirvesi öncesinde Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile düzensiz göç, Ukrayna'daki savaş suçları, ticaret ve sanayi konularını ele aldı.

Von der Leyen, Rutte ile görüşmesinin ardından Twitter'dan açıklamada bulundu.

Olağanüstü AB liderler zirvesi öncesinde iyi bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten von der Leyen, "Göçü tartıştık ve rekabet edebilirlik üzerine değerlendirmelerde bulunduk. Rusya'nın Ukrayna'daki suçunun hesap verebilirliğine de değindik." ifadesini kullandı.

Rutte de zirve öncesinde Brüksel'de von der Leyen ile görüştüğünü aktararak, "Geçen sene sığınma başvurusu yapmak için AB'ye girenlerin sayısında keskin bir artış oldu. AB'nin göç üzerinde daha fazla kontrole sahip olmasını istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Gündemdeki diğer maddenin ticaret, sanayi ve "yeşil dönüşüm" olduğunu vurgulayan Rutte, "ABD Enflasyonu Düşürme Yasası göz önüne alındığında, AB ve ABD'deki işletmeler için eşit koşullar sağlamak önemli." dedi.

Rutte, AB'de eşit koşullar sağlarken, AB'nin yatırım ortamını güçlendirmesi ve sanayide yeşil dönüşümün hızlandırması gerektiğine inandığını kaydetti.

Fotoğraf: Markus Spiske - Unsplash

HABERE YORUM KAT