AB Dönem Başkanlığı: Merkel'den yeni bir Avrupa atağı

AB Dönem Başkanlığı: Merkel'den yeni bir Avrupa atağı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinin 1 Temmuz’dan itibaren 6 aylığına üstleneceği Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığının yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını dolayısıyla kendileri için büyük bir sınama olacağını söyledi.

Başbakan Merkel, Federal Meclis’te yaptığı konuşmada, salgının Avrupa projesinin ne kadar kırılgan olduğunu ortaya koyduğunu belirterek, ülkelerin salgınla mücadelede kendi başına kararlar almalarını eleştirdi.

Küresel salgınlarda uluslararası alanda ortak hareket edilmesi ve karşılıklı destek verilmesi gerektiğini ifade eden Merkel, Covid-19’un tüm dünyayı etkilediğine ve sadece Avrupa’da 100 binden fazla insanın hayatını kaybettiğine dikkati çekti.

Merkel, Almanya’nın AB dönem başkanlığı sorumluluğunu Avrupa’nın tarihinde karşı karşıya kaldığı en zor dönemde üstleneceğini dile getirerek, “Salgının ortasında AB dönem başkanlığı Alman hükümeti için büyük bir sınama” dedi.

BU KRİZ DE GEÇECEK

AB'nin salgından kaynaklanan krizin sonuçlarıyla başa çıkmasının yanı sıra Birliğin daha dirençli hale getirilmesi ve geleceğe hazırlanması için çaba sarf etmek istediklerini vurgulayan Merkel, Almanya’da salgının yayılmasını önlemek için alınan mesafe ve maske kurallarının doğru olduğunu, ekonomik alanda alınan önlemlerin de etkisini göstermeye başladığını yineledi.

AB'nin geçmişte birçok krizi atlattığını, bu dönemlerde ülkeler arasında görüş ayrılıkları ve yanlış değerlendirmeler yapıldığını ancak bunların Avrupa’da derin bir çatlağa yol açmadığını belirten Merkel, İngiltere’nin AB’den ayrılmasının da 27 ülkeden oluşan AB’yi daha güçlü olmaya yönlendirdiğini kaydetti.

Avrupa’nın bir gelecek projesi olduğunu dile getiren Merkel, “Bizim Avrupa’ya ihtiyaç duyduğumuz gibi Avrupa'nın da bize ihtiyacı var” değerlendirmesinde bulundu.

AB’nin Covid-19 krizini önemli reformlar gerçekleştirmek için kullanması gerektiğini belirten Merkel, Avrupa’nın köklü bir değişimden geçtiğini, iklim değişikliği ve dijitalleşmeye dönük çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

EKİMDE AB-AFRİKA BİRLİĞİ ZİRVESİ 

Merkel, Avrupa’nın dünyada daha fazla sorumluluk almasının önemine dikkati çekerek, “Dünya’nın Avrupa’nın sesine ihtiyacı var” dedi.

Almanya’nın AB dönem başkanlığında Afrika kıtasına önem verileceğini vurgulayan Merkel, Afrika’daki ülkelerin salgından büyük ölçüde etkilendiğini anlattı. Merkel, ekimde yapılacak AB-Afrika Birliği Zirvesi'nde Covid-19 krizinin üstesinden gelmek için ortak cevapların bulunmasına çalışılacağını kaydetti.

Dönem başkanlığında bir diğer ağırlık noktanın AB ile Çin arasındaki ilişkiler olacağına işaret eden Merkel, “Özellikle Çin gibi stratejik ortak ile 27 üye ülkenin tek sesle konuşması önemli. Bu şekilde değerlerimizi ve çıkarlarımızı savunabiliriz” dedi.

+49 – BERLİN

Foto: Bundeskanzlerin.de

HABERE YORUM KAT