9 milyon Alman etkilendi: Diyabet salgını Schleswig-Holstein'ı sarstı!

9 milyon Alman etkilendi: Diyabet salgını Schleswig-Holstein'ı sarstı!

Almanya'da hızla artan diyabet vakaları ve ilaç sıkıntısı, sağlık sistemi üzerinde büyük bir yük oluşturuyor. Diyabet salgını, özellikle Schleswig-Holstein eyaletinde alarm verici boyutlara ulaşmış durumda.

Diyabet hastalığı Almanya'yı sarsmaya devam ediyor. Alman Diyabet Derneği sözcüsü, "Sağlık sistemi için büyük sonuçları olan gerçek bir salgınla karşı karşıyayız. Hükümet en kısa sürede önlem almak zorunda" uyarısında bulundu.

Almanya genelinde 9 milyon kişi diyabetten etkileniyor ve her yıl 600.000 kadar tip 2 diyabet vakası bu sayıya katılıyor.

Schleswig-Holstein eyaleti de şu anda diyabet ilaç sıkıntısı çekiyor. Alman Diyabet Derneği (DGG) "tehdit edici bir gelişmeden" bahsediyor ve hükümetten önlem alınmasını istiyor.

SCHLESWİG-HOLSTEİN'DA ALARM

Schleswig-Holstein'da 219.000 kişi tip 2 diyabetten etkileniyor ve bu rakam toplam nüfusun yüzde dokuzunu oluşturuyor. Etkilenenlerin yarısından fazlası 70 yaşın üzerinde. Ancak genç insanlar da giderek daha fazla etkileniyor. Otoimmün bir hastalık olan Tip 1 diyabet de artış yaşanıyor. Robert Koch Enstitüsü'ne göre her yıl yaklaşık 3.500 yeni vaka görülmekte ve bu eğilim giderek artıyor.

Schleswig-Holstein'da diyabetik ilaçlara yapılan harcamalar sürekli artıyor ve 2022 yılında 101,2 milyon Euro ile rekor seviyeye ulaştı. Özellikle tip 2 diyabet hastaları için kullanılan aktif bileşenlerin maliyetleri özellikle keskin bir şekilde arttı.

Kan şekerini düşüren ilaçların, özellikle de diyabet ilacı Ozempic'in tedarikinde yaşanan darboğazlar tedaviyi daha da zorlaştırıyor. Bunun nedeni ise, ilacın etken maddesi semaglutidin aynı zamanda kilo vermeye de uygun olması.

Elon Musk gibi ünlüler kısa bir süre önce "zayıflama iğnesi" ile çok kısa bir süre içinde on ya da daha fazla kilo verdiklerini kamuoyuna açıkladılar.

ARTI49

HABERE YORUM KAT