• BIST 103.186
 • Altın 227,073
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • Berlin 3 °C
 • Frankfurt 6 °C
 • Paris 14 °C
 • Ankara 5 °C
 • İstanbul 3 °C
 • İzmir 10 °C
 • Stockholm 4 °C

6. Saraybosna İş Forumu

6. Saraybosna İş Forumu
- "Tek Bölge Tek Ekonomi" konulu panel düzenlendi

SARAYBOSNA (AA) - "Balkanlar'ın Davos'u" olarak nitelendirilen 6. Saraybosna İş Forumu kapsamında, "Tek Bölge Tek Ekonomi" konulu panel düzenlendi.

Bölgesel İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Goran Svilanoviç'in moderatörlüğünde düzenlenen panelde konuşan eski Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Zlatko Lagumciya, bölgede herkesin birbirine desteklediğini ve daha önceki büyük problemlerin artık olmadığını söyledi.

Lagumciya, bölgenin daha refahlı olmasının herkesin ortak hedefi olduğunu belirterek, 2015 yılının, özellikle AB üyeliği bakımında Bosna Hersek'in yılı olacağını öne sürdü.

Dünyanın farklı kültürden oluşan karışık bir bölge olduğunu aktaran Lagumciya, siyasi liderlerin, ekonomik anlamda bölgeyi birleştirme isteğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar ise İstanbul Ticaret Odası olarak yarın Saraybosna'da 6. Türk Ürünleri Fuarı'nı açacaklarını belirterek, bu fuarı aynı ülkede altıncı kez düzenleyecek olmalarının bölgeyi ve bölgenin potansiyelini önemsediklerinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

İstanbul'un, kendi ülkesinde aldığı güçle dünya ekonomisinin merkezine oturduğunu vurgulayan Çağlar, "Balkanlar da birçok açıdan merkezde durmakta. Bu merkezi konumunu, insanların refahı için çok iyi değerlendirmek mecburiyetindesiniz" dedi.

Çağlar, dünyadaki ülkelerin zaman zaman kendi konumlarını değerlendirirken "biz çok stratejik yerdeyiz" ifadesini kullandıklarını söyleyerek, "Bir iş dünyası temsilcisi olarak ben bu kavramı kabul etmiyorum. Bu kavram, daima siyasi bir sözcük olarak ortada. Biz birbirimize yaklaşırken stratejik konumlar diye temaslar kurmamalıyız. İnsanlık için insani değerleri ön plana çıkarmalıyız. Elbette iş dünyası olarak ekonomiye bakarken rakamlarla bakarız ama bizim de duygularımız, hislerimiz var. Biz de yaklaşırken her şeye insani boyuttan yaklaşmak zorundayız" ifadesini kullandı.

İş forumunun Bosna Hersek'te düzenlenmesine rağmen, "Tek Bölge Tek Ekonomi" temasının seçilmesine işaret eden Çağlar, "Programı düzenleyenler diyorlar ki 'Sadece Bosna Hersek'i konuşmayalım'. Bu çok önemli. 'Bölgeyi konuşalım' diyorlar" şeklinde konuştu.

Bosna Hersek Federasyonu Başbakanı Fadil Novaliç de bölgedeki ekonomik bölünmüşlüğün etkili bir ekonomi için önemli bir olumsuzluk olduğuna işaret ederek, ekonomik reformların, istihdamın arttırılması adına bir nevi garanti olan yatırımları arttıracağını ifade etti.

Eski Bosna Hersek Federasyonu Enerji, Maden ve Sanayi Bakanı Erdal Trhuly ise Balkan ülkelerinin ekonomik anlamda birbirlerine bağlanmaya devam ettiğini vurgulayarak, "Balkanlar'daki güçlü bölgesel ekonomik bağlılık, birçok felaketten daha güçlü olduğunu gösterdi. Bölgenin ekonomik anlamda birleşmesi, tüm ülkelerin çıkarına" dedi.

Bosna Bank International (BBI) ve İslam Kalkınma Bankası (IDB) tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen ve AA'nın "Global İletişim Ortağı" olduğu iş foruma, yerli ve yabancı çok sayıda iş adamı ve  üst düzey devlet yetkilisi katılıyor.

İki gün sürecek iş forumunda eğitim, organik gıda ve bilişim teknolojilerinin gelişimi gibi farklı konularda projeler sunulacak.

Saraybosna İş Forumu'nun ikinci ve son gününde ise yarın "Bölgedeki Gıda Sektörü", "Bölgedeki Bilişim Teknolojileri Sektörü", "Bölgedeki Turizm Sektörü" ve "Bölgedeki Eğitim Sektörü" konularında paneller düzenlenecek.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05