49 Euro'luk bilete zam mı gelecek ?

49 Euro'luk bilete zam mı gelecek ?

Haziran ayında kullanıma başlanan 49 Euro'luk bilet hakkında tartışmalar devam ediyor.

49 avroluk bilet, Münih'teki tüm beklentileri aştı. MVG, tanıtılmadan önce ayda 250.000 Isarcard sattı. 

Böylece 400.000 sezonluk bilet satıldı ve Münih'te S-Bahn, Deutsche Bahn veya tamamen farklı sağlayıcıları kullanan müşteriler de var.

Şüphesiz bir başarı ama gerçekten kaç kişinin kullandığı, şehrin ne kadar trafik sıkışıklığından ve egzoz dumanından kurtulacağı tartışma konusu olmaya devam ediyor. Ve: çok yakında diğer taraftan bir sorun tehdidi var. Çünkü bilet, halk arasında bilete adını veren 49 Euro'dan muhtemelen daha pahalı olacak.

Ingo Wortmann sadece MVG'nin başkanı değil, aynı zamanda Alman Nakliye Şirketleri Birliği VDV'nin de başkanıdı Alman basınına yaptığı açıklamada Almanya biletinin 2024'ün başında daha pahalı hale geleceğine kesin olarak inandığını doğruladı.

Yüksek enflasyon göz önüne alındığında bunu yapmaya devam edeceklerini varsaymıyor. SWR'de daha önce "ek masraflar, malzeme masrafları, personel masrafları" ve son haftalardaki ücret taleplerinden şikayet etmişti.

"Tüm bilet fiyatlarının artırılması gerekecek"

Wortmann, finansman müzakerelerinde federal ve eyalet hükümetlerinin Almanya bileti fiyat artışını yumuşatma fırsatına sahip olduğunu söyledi.

MVG patronu Alman basınına röportajda "Ama yüzde 100 işe yaramayacak" dedi. Bunun birçok Deutschlandticket müşterisi için klasik Isarcard aboneliklerini tekrar daha çekici hale getireceğine inanmıyor. "Bence tüm bilet fiyatlarının artırılması gerekecek." ifadelerini kullandı.

Bu konuda şiddetli bir siyasi tartışma başlayabilir. SPD belediye binasındaki trafik uzmanı Nikolaus Gradl, "Bir abonelik ücretinin on iki ay boyunca bile geçerli olmamasını saçma buluyorum. Bizim için fiyat artışı söz konusu değil.” dedi.

Wortmann'ın aksine Gradl, eninde sonunda bir fiyat artışının geleceğine inanmıyor. "Bütün federal eyaletler ve federal hükümet plana ikna edilmelidir" dedi. "Bu zor olabilir. Çünkü SPD, sosyal olarak kabul edilebilir fiyatlar ve vergi finansmanı için teklifin genişletilmesi için her düzeyde her zaman kampanya yürüttü.

İlk haftalarda Münih trafiğine ne gibi etkileri olduğu konusunda da görüşler farklı.

Wortmann Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Almanya biletlerinin "çok" satıldığını, ancak şimdiye kadar otobüs ve trenlerde kayda değer bir talep artışı olmadığını söyledi.

 

HABERE YORUM KAT