49 Euro’luk bilet Fransa’da da geçerli olsun talebi

49 Euro’luk bilet Fransa’da da geçerli olsun talebi

Almanya'da, banliyö trenleri ve bazı şehirlerarası hızlı trenler dahil olmak üzere toplu taşıma araçlarıyla seyahatlerde geçerli olan aylık 49 Euro'luk biletlerin, aynı sistemin Fransa'da da uygulanması önerildi.

Federal Ulaştırma ve Dijital Altyapı Bakanı Volker Wissing, Fransız Ouest-France gazetesine yaptığı açıklamada, "Fransa'nın da benzer planlar üzerinde çalıştığını biliyoruz. Kişisel olarak, ulusal biletlerin her iki ülkede de geçerli olması fikrine sıcak bakıyorum" dedi.

FDP'li politikacı, bu adımın Almanya ve Fransa arasında bir başlangıç olabileceğini ve daha sonra diğer Avrupa ülkelerinin de bu projeye katılabileceğini belirtti. Wissing, özel araçlarla yapılan işe gidip gelmelerin çevre kirliliğine ve artan karbondioksit salınımına neden olduğunu vurgularken, 49 Euro'luk aylık biletler sayesinde insanların kişi başına yılda 4 bin Euro'ya kadar tasarruf yapabileceğine dikkat çekti. Araştırmalar, Almanların %77'sinin bu biletlerin kullanımından ve fiyatından memnun olduğunu ortaya koydu.


 

HABERE YORUM KAT