32 yıl sonra bir ilk: Almanya Merkez Bankası'nı faiz korkusu sardı

32 yıl sonra bir ilk: Almanya Merkez Bankası'nı faiz korkusu sardı

Artan riskler nedeniyle 1979'dan beri ilk kez kar payı dağıtmayacak olan Bundesbank, 2019'da Almanya Maliye Bakanlığı'na 5,9 milyar avro temettü ödemesinde bulunmuştu.

 Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), temerrüt ve faiz artışı riskleri nedeniyle 2020 yılı için kar payı dağıtmama kararı aldığını açıkladı.

Bundesbank'tan yapılan açıklamada, Banka'nın, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) varlık alım programları kapsamında aldığı tahvillerde zarar edilme olasılığına ve tahvillerde temerrüt riskine karşı ayırdığı karşılık miktarını 2,4 milyar avro artırarak 18,8 milyar avroya yükselttiği, bunun sonucunda Bundesbank'ın, geçen yıl için kar payı dağıtmama kararı aldığı belirtildi.

1979'DAN BERİ İLK KEZ KAR PAYI DAĞITIMAYACAK

Bundesbank, 2019'da Almanya Maliye Bakanlığı'na 5,9 milyar avro temettü ödemesinde bulunmuştu.  

Bundesbank Başkanı Jens Weidmann, konuya ilişkin değerlendirmesinde, kapsamlı para politikası önlemlerinin Banka'nın bilançosundaki riskleri artırdığını belirterek, "Bu (risklere ayrılan karşılık), geçen yıl risklerdeki artışı sadece kısmen kapsıyor. Bir yandan temerrüt riski arttı. Çünkü büyük hacimli şirket tahvilleri satın aldık. Diğer yandan faiz oranı riski yükseldi." ifadelerini kullandı. 

 

Salgın sonrası kamu maliyesini tekrar sağlam bir zemine oturtmanın önemine dikkati çeken Weidmann, Almanya'nın uzun vadede daha fazla mali güçlükle karşı karşıya kalabileceğine işaret etti.

 

KAYNAK:AA
FOTOĞRAF:AA

HABERE YORUM KAT