3. MainWeltmusik Festival için geri sayım başladı

3. MainWeltmusik Festival için geri sayım başladı

Almanya'da bu yıl 3. defa düzenlenecek olan Offenbach MainWeltmusik Festivali, kültürler arası bir müzik şölenine ev sahipliği yapacak.

OFFENBACH - SU Arts e.V. tarafından bu yıl 3. defa düzenlenecek olan MainWeltmusik Festivali, 17 Eylül 2016 Cumartesi günü saat 18:00’de Offenbach’ta bulunan Alte Schlosserei’da (EVO) gerçekleştirilecek. 

Farklı kültürlerden insanları ezgilerle bir araya getirmeyi amaçlayan festivalde bu yıl Sedaa, Razbar Ensemble, Trio Rosenrot, Hasan Yükselir, Vural Güler, Dijle Yükselir, Flamenco Sentìo ve Magical Rebab Duo sahne alacak. Bilet fiyatlarının 22 - 27 avro olduğu festivalle ilgili ayrıntılı bilgiler +49 -178 - 569 7251, +49 -163 -360 6068 numaralı telefonlardan ve mainweltmusikfestival.de adresinden alınabilir. 

Rhein Main bölgesinde yaşayan 180 farklı ulustan insanın farklı müzik kültürlerine sahip olduğunu belirten organizatörler, festivalin Avrupa’dan Kuzey Afrika’ya, Endülüs’ten Pamir dağlarına kadar uzanan bir çeşitliliğe ev sahipliği yaptığını kaydettiler. 

Etkinliği düzenleyen SU Arts e.V.’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Farklı kültürlerin ritmleri aşk ve sevgiyle insanları buluşturuyor. Bunu yapmanın sanattan, kültürden ve özellikle müzikten daha iyi nasıl bir yolu olabilir?

MainWeltmusik Festivali, düzenlendiği 2 yıl boyunca büyük ilgi gördü. Hessen Eyaleti Ekonomi Bakanı Tarek Al-Wazir ve Offenbach Belediye Başkanı Horst Schneider himayesinde gerçekleştirilen etkinlik, Hessen Bilim ve Sanat Bakanlığı tarafından da destekleniyor. Etkinliğin bir diğer önemli sponsoru ise Offenbach’ta bulunan enerji şirketi EVO (Energieversorgung Offenbach AG). 

İranlı Razbar Ensemble bu sene festivalde 2. defa sahne alacak. Sultan İshak tarafından başlatılan ruhani müzik öğretisi El-Hak geleneğinden gelen Razbar, bu tarz müzikte kadın erkek birlikte sahne alan ilk grup. 

SEDAA ise Moğol ve Doğu müziklerini olağanüstü bir şekilde sentezleyen bir grup sanatçı tarafından kuruldu. Moğol üstatları Nasaa Nasanjargal ve Naraa Naranbaatar, İranlı müzisyen Omid Bahadori ile bir araya gelerek, dinleyicilerini büyülü bir yolculuğa çıkarıyorlar. 

Magical Rebab Duo, Afgan Rebab enstrümanına dayalı olarak Larry Porter tarafından oluşturulan repertuarla sahne alıyor. Afgan halk şarkılarından Hint film müziklerine, Pakistan gazellerinden klasik müziğe uzanan bir yelpazede, kendi bestelerini hayata geçiren Porter’a Solayman Alizo eşlik ediyor. 

Trio Rosenrot, unutulmaz Alman halk şarkılarını yeni ve ilginç bir düzenlemeyle müzikseverlerin beğenisine sunuyor. Soprano Diana Hoffmann’ın   olağanüstü sesine elektro gitar ve perküsyon eşlik ediyor. 

Sentio Ensemle flamenko dünyasına Marie Estrada’nın dansı, Diego Rocha’nın gitarı ve solist Rubio Montero’nun performanslarıyla renk katıyor. 

Bestekar ve ses sanatçısı Hasan Yükselir, geleneksel Anadolu türkülerini batı klasik ve jazz biçiminde yorumluyor. Bağlama virtüözü Vural Güler, Soprano Dijle Yükselir, klarnet sanatçısı Friedemann Matzeit, Piyanist Larry Porter, perküsyon sanatçısı Yılmaz Yurtsever ve kontrabas sanatçısı Thomas Devie bu Anadolu yolculuğunda Yükselir’e eşlik ediyorlar. 

Ziyaretçilerin farklı kültürlerin etnik melodilerini dinleyebilecekleri festival, ünlü sanatçıların 5 saat boyunca devam eden performansları ile hayat buluyor.

Alman - Türk Sanat Derneği Su Arts e.V. tarafından düzenlenen ve Offenbach’ta bulunan Offenbach ve Çevresi Türkiye Dostluk Derneği’nce desteklenen etkinliğin biletleri adticket.de üzerinden veya organizatörlerden doğrudan satın alınabilir.

Tarih: 17.09.2016 Cumartesi

Saat: 18:00

Yer: Altenschlosserei - EVO (Giriş Goethering, 63067 Offenbach a.M. üzerinden)

Bilet fiyatları 22 avro + biletleme ücreti, kapıda 27 avro

Telefon: +49 -178 - 569 7251, +49 -163 -360 6068 

www.mainweltmusikfestival.de 

www.facebook.com/mainweltmusikfestival 

https://www.adticket.de/MainWeltmusikFestival/Offenbach-Alte- Schlosserei/17-09-2016_18-00.html 

Sanat direktörü: Hasan Yükselir 

[email protected] 

www.hasanyukselir.de 

Proje Yöneticisi: Hülya Özkaya Güler [email protected] 

Telefon: +49 163 360 6067 

 

HABERE YORUM KAT