2 ayda peş peşe bulunan el bombalarının sırrı

2 ayda peş peşe bulunan el bombalarının sırrı

Isparta'nın Eğirdir ilçesinde belediye işçisi Tuncay Kaya'nın bulduğu poşetten el bombaları çıktı. 19 Eylül'de de Eğirdir Gölü'nde 9 el bombası bulunmuştu. 10Haber'e konuşan askeri uzmanlar bombaların cephanelikten alınmış olabileceğini söyledi.

Isparta’nın Eğirdir ilçesi İstasyon Mahallesi eski tren garında belediye işçisi Tuncay Kaya arkadaşlarıyla çalışırken tren garına ait tarihi Sundurma Şefliği’nin önüne geldi. Önüne çıkan poşete tekme atan Tuncay Kaya, demir olduğunu fark edip poşetin içine baktığında el bombalarını gördü.

İhbar üzerine bölgeye çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Eğirdir Emniyet Müdürü Özcan Alıcı da olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Bomba imha uzmanlarının incelemesinin ardından el bombaları Isparta Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. El bombalarının durumu ve sayısı ile ilgili ise bilgi verilmedi.

Tuncay Kaya, “Tuvalet ihtiyacını gidermeye gelmiştim, poşet buldum, poşete tekme vurunca içinden demir sesleri geldi. Açıp bakınca el bombaları olduğunu gördüm, arkadaşları çağırdım. Korkmadım, arkadaşlar direkt polisi aradı ve olay yeri inceleme teslim aldı” dedi.

Eğirdir’de geçen eylül ayında göl içerisinde 10 el bombası bulunmuş ve imha edilmişti.

10Haber’in ulaştığı askeri uzmanlar, el bombalarının Isparta Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’na ait olma ihtimalinin üzerinde durarak, “Belli ki askeri bir merkezden birileri tarafından bu bombalar alınmış. Eylül ayında ve bugün bulunan bombalara dağ komando okulu yakın. Bu bombaları alan kişilerin çevirme ya da yakalanma korkusuyla bombalardan kurtulmuş olma ihtimalleri yüksek” dedi.

HABERE YORUM KAT