19 yaşındaki genç kızın kalbi hayat verdi

19 yaşındaki genç kızın kalbi hayat verdi

Isparta'da kalp yetmezliği hastası Tevfik Serdar Demirtürk için dokular nihayet yedincide uyuştu. Nakledilen kalp beyin ölümü gerçekleşen 19 yaşındaki genç bir kızındı.

Isparta’da evli ve iki çocuk babası 46 yaşındaki Tevfik Serdar Demirtürk tam 12 yıldır kalp nakli bekliyordu. Altı kez çağrıldı nakil için ama doku uyuşmazlığından ya da başka sebeplerden bir türlü olmadı, her seferinde geri döndü.

Ama yedinci sevindirdi Tevfik Serdar Demirtürk. Herkes sevinsin istiyor o da ve çağrı yapıyor: Organlarınızı bağışlayın, bağışlayın ki hayatlar kurtulsun benim kurtulduğum gibi.

Demirtürk 2005’te kalp krizi geçirip baypas olmuştu. 2011’de geçirdiği kalp spazmından sonra kalp yetmezliği teşhisi konan Demirtürk, Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü’nde kalp nakil sırasına girdi. Organ bulundu, altı kez hastaneye çağrıldı Demirtürk, ama doku uyumsuzluğu nedeniyle bir türlü nakil yapılamadı.

Artık umudu kesmişti Demirtürk, neredeyse telefonlara bile cevap vermeyecek, çağırdıklarında “gelmiyorum” diyecekti ki, beklediği ya da artık beklemediği o telefon 7 Aralık sabahı geldi.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Kalp Koordinatörlüğü doktorları beyin ölümü gerçekleşen 19 yaşındaki kızın kalbinin Tevfik Serdar Demirtürk’ünkiyle tam uyumlu çıktığı haberini verdi. Antalya’ya gitti Demirtürk nakil için.

Yine de umutsuzdu Demirtürk, eşini bile getirmedi bu kadar riskli bir ameliyata gelirken.

Ama AÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Bayezid ve ekibi genç kızın kalbini naklettiler ve Demirtürk şimdi iyi. Çok iyi.

Kalp yetmezliği hastası Tevfik Serdar Demirtürk’ün yedinci kalp nakli denemesinde dokular uyuştu. Kalp beyin ölümü gerçekleşen 19 yaşındaki bir gençten geldi.

12 YILDIR SIRADA BEKLİYORDU

Tevfik Serdar Demirtürk 12 yıldır kalp nakli için sırada beklediğini anlatıyor. 2005’ten beri kalp hastası olduğunu, 7 Aralık’ta AÜ Hastanesi’nde kalp nakli olduğunu aktaran Demirtürk kızlarının kalbini bağışlayan aileye teşekkür ederek kendisine ve çocuklarına umut olduklarını söylüyor. Kalp nakli beklediği sürede yaşadıklarını anlatan Demirtürk “Çok yavaş hareket ediyordum. Her şeye dikkat etmek zorundaydım. İlaçlarımı aksatmamaya çalışıyordum. Koşamıyor, hızlı hareket edemiyordum. Merdiven çıkmakta zorlanıyordum. İnşallah bundan sonra daha iyi olacak” diyor.

SON ANDA GELEN UMUT

Yedi Aralık sabahı işe gitmeye hazırlanırken nakil olabileceği haberini aldığını belirten Tevfik Serdar Demirtürk “Saat 06.30’da Akdeniz Üniversitesi’nden kalp koordinatörümüz aradı. Kalp çıktığını söylediler. ‘Gelebilir misin?’ dediler. Eşimle konuştum. Aslında umutsuz geldim. Eşimi getirmeden, tek başıma. Daha önce altı defa nakil için çağrılmıştım ama uymamıştı. ‘Yine uymaz’ diye düşündüm. Hocalarımız en küçük detaya bakıyor. Dişindeki çürüğe dahi dikkat ediyorlar. Umutsuz geldim ama şükürler olsun kalp uydu. İnşallah daha iyi olurum” dedi.

ÇOCUKLARINA KAVUŞMAK İÇİN GÜN SAYIYOR

Nakilden sonra kendisini daha iyi hissettiğini söyleyen Demirtürk çocuklarına kavuşacağı günü beklediğini söyledi, “Günden güne daha iyi oluyorum. En azından bundan sonra daha fazla yüzebileceğim. Çocuklarımla belki top oynayabileceğim. Ailem ve çocuklarımla mutlu, huzurlu bir yaşam hayal ediyorum” dedi.

Organ bağışı çağrısı da yapan Tevfik Serdar Demirtürk “Ailem, eşim ve ben organ bağışı konusunda konuştuk. Organlarımızı bağışlayacağız. Herkes de bağışlasın istiyorum. Çünkü bir organ birçok kişiye umut olabiliyor. Herkes bağış yapsın” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT