188 Afgan kabul onayıyla Almanya’ya uçuyor

188 Afgan kabul onayıyla Almanya’ya uçuyor

Taliban'ın iktidarı ele geçirmesinin ardından Pakistan’a kaçan çok sayıda Afgan, Federal Hükümetin kabul vaadiyle Almanya’ya gidiyor.

188 Afganlı Almanya'ya kabul edilme vaadiyle Pakistan'dan ayrıldı. Alman Basın Ajansı bu bilgiyi başkent İslamabad'daki Alman Büyükelçiliği kaynaklarından öğrendi. Bu, Pakistan'dan son on ay içinde çok sayıda Afgan'ın kabul edildiği ilk charter uçuşu. Dışişleri Bakanlığı'na göre grup, federal kabul programı ya da yerel güçler prosedürü gibi Afganistan'dan özellikle hassas gruplara yönelik kabul prosedürlerinden gelen kişilerden oluşuyor. Uçağın akşam saatlerinde Leipzig'e inmesi bekleniyor.

Alman hükümeti kısa bir süre önce Afgan mültecileri Almanya'ya kabul etme sözü vererek onları Pakistan'dan yapılmakta olan toplu sınır dışı işlemlerinden koruma niyetini açıklamıştı. Ekim ayının başında İslamabad hükümeti ikamet statüsü olmayan mültecileri sınır dışı edeceğini duyurmuştu. Hükümet rakamlarına göre ülkede yaklaşık 4.4 milyon Afgan mülteci yaşıyordu ve bunların 1.7 milyonunun geçerli belgeleri yoktu.

SAVUNMASIZ KİŞİLER İÇİN KABUL PROGRAMI

Alman hükümetine göre, Almanya tarafından kabul edilen yaklaşık 11,500 Afganistanlı Kasım ayı sonunda Almanya'ya sınır dışı edilmeyi bekliyordu. O sırada bunların yaklaşık 3.000'i Pakistan'da, 300'ü İran'da ve 8.000'den fazlası da Afganistan'daydı. Haziran sonundan bu yana 573 Afgan Almanya'ya fiilen seyahat etti.

Ülkeye girmeye hak kazananlardan 572'sine Federal Kabul Programı kapsamında kabul verilmiştir. Özellikle hassas durumdaki Afganlar Federal Kabul Programı aracılığıyla Almanya'ya gelebiliyor. Bu program, kadın ve insan haklarına bağlılıkları ya da adalet, siyaset, medya, eğitim, kültür, spor ya da bilim alanlarındaki çalışmaları nedeniyle özellikle risk altında olan kişilere yönelik. Program kapsamında ayda 1.000 Afgan'ın kabul edilmesi öngörülüyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT