14 yaşındaki kız IŞİD'çi çıktı: İnfaz videoları topladı, balta ve bıçak bulundu

14 yaşındaki kız IŞİD'çi çıktı: İnfaz videoları topladı, balta ve bıçak bulundu

Avusturya'da polis 14 yaşındaki bir kızı tutukladı. Kızın bir terör saldırısı planladığı söyleniyor. Polislerin kızdan IŞİD propagandası yapan materyaller, bir bıçak ve bir balta bulması dikkat çekti.

Avusturya'nın Graz kentinde polis, kent merkezinde “bıçaklı terör saldırısı” planladığı iddia edilen 14 yaşındaki bir kızı tutukladı. Steiermark bölge polis müdürlüğünün Cumartesi günü yaptığı açıklamaya göre, genç kızın üzerinde IŞİD'e ait silahlar ve propaganda materyalleri de dahil olmak üzere “suç için hazırlanmış nesneler ve ilgili propaganda materyalleri” ele geçirildi. Müfettişler 14 yaşındaki gencin izini, sohbetleri takip ederek bulabildiler.

TERÖR SALDIRISI PLANLADI

Polis ayrıca bir Avrupa güvenlik makamından gelen ihbar üzerine Steiermark Eyaleti Devlet Güvenliği ve Radikalizmle Mücadele Bürosu müfettişlerinin Karadağlı gencin peşine düştüğünü açıkladı. 14 yaşındaki genç, saldırı için bir balta ve bir bıçaktan oluşan silahları ve kıyafetleri çoktan hazırlamıştı. Bunların resimlerini mesajlaşma servisi aracılığıyla yurtdışındaki potansiyel “benzer düşünen insanlara” göndermişti.

Polis, saldırının “kafirleri” hedef almayı amaçladığını açıkladı. Kızın evinde yapılan aramada cinayet silahlarına ve çok sayıda veri taşıyıcısına el konuldu. Yapılan ilk incelemede 14 yaşındaki çocuğun çeşitli IŞİD propaganda materyallerinin yanı sıra çok sayıda savaş ve infaz videosu topladığı ortaya çıktı. Veri taşıyıcıları şimdi daha fazla analiz edilecek.

SUÇUNU İTİRAF ETMEDİ

Bir veli ya da vasinin ve bir savunma avukatının huzurunda yapılan sorgulama sırasında 14 yaşındaki çocuğun suçunu itiraf etmediği bildirildi. Adli iznin ardından Graz savcılığı 14 yaşındaki çocuğun tutuklanmasına ve bir ıslah evine nakledilmesine karar verdi. Kız çocuğu, suç işleme riski ve gizlenme riski nedeniyle gözaltında tutuldu.

Polis açıklamasında “dijital alanda ve dijital alan aracılığıyla radikalleşmeye yönelik açık bir eğilim”den bahsetti. Gençler “bu tür aşırılık yanlısı propagandaya karşı özellikle hassastırlar”. Avusturya haber ajansı APA'ya göre, Avusturya İçişleri Bakanı Gerhard Karner (ÖVP), Anayasayı Koruma Dairesi'nin her türlü aşırıcılığa karşı tutarlı bir şekilde harekete geçtiğini belirtti. Örneğin Graz'da “aşırılıkçı bir saldırı önlendi”.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum