133 yıl sonra gelen en kötü sonuç: Scholz "Sorumlu musunuz" sorusuna yanıt vermedi

133 yıl sonra gelen en kötü sonuç: Scholz "Sorumlu musunuz" sorusuna yanıt vermedi

SPD, yüzde 13,9 ile 1891'de bu isim altında ilk kez ulusal seçimlere katılmasından bu yana en kötü sonucunu elde etti. Scholz, açıklamalarda bulundu.

Avrupa seçimlerinde aşırı sağ güçlenerek çıkarken koalisyon partileri için ise gerçek bir fiyaskoya dönüştü. Özellikle SPD kayıplar yaşadı, ancak Yeşiller ve FDP de çok fazla destek kaybetti. Seçim yenilgisinin ertesi günü parti genel merkezlerinde tartışmaların yaşandığı belirtildi. Liderler sonucu tartışmak üzere bir araya geldi.

Şansölye Olaf Scholz partisinin performansı hakkında sadece Pazartesi akşamı yorum yaptı. Scholz'un gündeminde seçimden bir gün sonra Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric'i Berlin'de kabul ettiği bir devlet ziyareti vardı. Sosyal Demokrat lider daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı:

“Seçim sonuçları iktidardaki üç parti için de kötü oldu.”

SORUYA YANIT VERMEDİ

Scholz, “Hiç kimsenin her zamanki gibi işine geri dönmesi tavsiye edilmez” derken, “Ancak aynı zamanda ülkemizin modernleşmesini ve ilerlemesini sağlamak için çalışmalarımızı yapmamız da önemlidir” diye ifade etti.

Scholz, seçim yenilgisinde kendisinin ne gibi bir sorumluluğu olduğu sorusuna yanıt vermedi. SPD, yüzde 13,9 ile 1891'de bu isim altında ilk kez ulusal seçimlere katılmasından bu yana en kötü sonucunu elde etti.

SPD'de özellikle de Şansölye'ye karşı memnuniyetsizlik artıyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
3 Yorum