100 yıllık takvime göre tahmin: Şubat 2024’te hava böyle olacak

100 yıllık takvime göre tahmin: Şubat 2024’te hava böyle olacak

100 yıllık takvim, hava durumunu belirli bir döngü içinde tahmin eder. Peki 100 yıllık takvime göre Almanya’da şubat ayında hava durumu nasıl olacak?

Kış şu anda Almanya'yı sıkıca etkisi altına almış görünüyor. Ocak ayı kar ve sıfırın altındaki sıcaklıklarla adının hakkını veriyor. Hava tahminlerine göre bu durumun önümüzdeki günlerde değişmesi beklenmiyor. Kışın Şubat ayına kadar devam edip etmeyeceği ya da ufukta erken bir baharın görünüp görünmediği merak konusu. 100 yıllık takvim net bir tahminde bulundu.

100 yıllık takvim Ocak ayı için soğuk bir dönem öngörüyor. Dondurucu sıcaklıklar ve karla birlikte soğuk bir ay olması bekleniyor. Şimdiye kadar bu tahmin gerçekleşiyor gibi görünüyor. Peki ya Şubat ayı? Ay boyunca kar, yağmur ve soğuk hakim olacak.

Bunlar yüzüncü yıl takviminin Şubat ayı için tahminleri:

1 - 8: Bulutlu ve yağmurlu

9 - 11: Güzel, hoş bir hava

12-14: Kar yağışı olacak

15-26: Hava çok soğuk

27 - 29: Yağmur yağıyor

100 YILLIK TAKVİM NASIL OLUŞTURULDU?

Yüzüncü yıl takviminin kökeni 17. yüzyıla dayanmaktadır. Çiftçi ve keşiş Mauritius Knauer, hava tahminlerini belirlemek için bir yol geliştirmek istedi. Onun fikri, hava durumunun her 100 yılda bir kendini tekrar edeceğiydi. Ay, Satürn, Jüpiter, Mars, Merkür, Güneş ve Venüs'ün hava durumunu etkilediğini varsaydı. Varsayımı, bunların sabit bir döngü içinde hareket ettiğiydi.

Keşiş, gök cisimlerinin düzenliliğine dayanarak, hava durumunun kendini tekrar edeceği yedi yıllık bir dönem belirledi. Ancak takvim, doktor Christoph von Hellwig'in takvimi yayınladığı 1700 yılına kadar bir ilerleme kaydedemedi. Hellwig, Knauer tarafından 1600-1912 yılları arasında hesaplanan gezegen tablosunu 1701-1800 yılları arasında kısaltıldı. Takvim nihayet ilk kez 1704 yılında mucidi Mauritius Knauer'in adıyla ortaya çıktı. Takvim 1720'den itibaren giderek artan bir şekilde "yüzüncü yıl takvimi" olarak anılmaya başlandı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT