Zengin mutfağının yoksul çocukları: Koronavirüs Almanya’da göç kökenli aileleri sarstı

Zengin mutfağının yoksul çocukları: Koronavirüs Almanya’da göç kökenli aileleri sarstı

Almanya’da her 5 çocuktan birisinin yoksulluk içinde yaşadığı ve yeni tip koronavirüsün bu durumu daha da kötüleştirdiği açıklandı. Türkiye kökenli toplumun en büyük kesimi oluşturduğu göç kökenli ailelere ağır darbe.

Alman Bertelsmann Vakfı tarafından yapılan yeni bir araştırma, ülkedeki 2,8 milyon çocuk ve ergenin, Avrupa’nın en zengin ülkesinde ağır bir yoksullukla savaştığını bir kez daha vurguladı. Araştırmanın değerlendirme bölümünde, “Çocuk yoksulluğuna karşı mücadele, Almanya’da yıllardır karşılaşılan en büyük sosyal sorunlardan biri olmaya devam ediyor” ifadeleri dikkat çekti. 

Araştırmaya göre, yoksulluktan en fazla etkilenen çocuklar Berlin ve Bremen kentlerinde yaşıyor.

Yoksulluk içindeki çocukların, sosyal etkinliklere katılım imkânları olmadığı, hiç tatile gidemedikleri, sinema ve okul gezilerine katılamadıkları belirtildi. 

EN ZENGİN ÜLKENİN EN YOKSULLARI 

Alman Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanı Dietmar Bartsch Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Almanya gibi zengin bir ülkede çocuk yoksulluğu bulunmasını “skandal“ olarak niteledi.

Bartsch, “Çocukların yoksulluk içinde olması zengin ülkemizde inanılmaz bir skandal çünkü bu küçüklerin yaşam şansını engelliyor. Şansölye Merkel ve hükümet açısından son yıllarda bu konuda kayda değer bir iyileşme elde etmemek ciddi bir başarısızlık” ifadesini kullandı.

Bertelsman Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Jörg Dräger de Covid-19’un yoksullukta önemli bir artış riskini beraberinde getirdiğine dikkati çekerek, “Pandeminin sonuçları özellikle dezavantajlı çocukların ebeveynlerini zorladı. Daha çok yarı zamanlı çalıştılar veya işlerini ilk kaybeden oldular. Çocuklarda yoksulluğu önlemek özellikle pandemi döneminde siyasi bir öncelik haline gelmelidir” dedi.

+49 – BERLİN

FOTO: Jyotirmoy Gupta on Unsplash

HABERE YORUM KAT