Yüz binlerce civciv canice öldürüldü

Yüz binlerce civciv canice öldürüldü

İran'da koronavirüs salgını sürecinde tavuk satışlarının azalması nedeniyle yüz binlerce civciv itlaf edildi.

TAHRAN - İran'da tavuk etine talebin azalması nedeniyle yüz binlerce civciv, canlı halde üzerlerine toprak dökülerek itlaf edildi. Sosyal medyada yayınlanan görüntülere göre bir kamyon kasasında bulunan yüz binlerce civciv önce boş araziye döküldü, sonra kepçeyle üzerlerine toprak atıldı.

Civcivlerin itlaf edildiği anların görüntüleri ise sosyal medyada büyük tepki çekti. Koronavirüs nedeniyle tavuk etine olan talebin azalması ve bir günlük civciv üreticilerinin uyarılara rağmen üretimi azaltmamaları nedeniyle civcivlerin itlaf edildiği belirtildi.

Gerekçe: Tavuk satışlarının azalması

İran Tarım Bakanı Yardımcısı Murteza Rızai, Covid-19 nedeniyle tavuk satışlarının azaldığını belirterek, "Covid-19 nedeniyle bir günlük civciv üretimine sınırlama getirilmişti. Ancak buna uymayan civciv üreticileri fazla kalan civcivlerini itlaf etmek zorunda kaldı" ifadelerini kullandı.

"Sadece döllenmiş yumurtaların itlaf edilmesi gerekiyordu"

Sosyal medyada bir günlük civcivlerin itlaf edildiği anların görüntülerinin kabul edilebilir olmadığını söyleyen Rızai, "Bir günlük civcivlerin itlaf edilmesi kimseden istenilmedi. Sadece döllenmiş yumurtaların itlaf edilmesi gerekiyordu" dedi.

HABERE YORUM KAT