Yurtdışı Türklerinin merak ettiği yanıt geldi: E-devlet şifresini konsolosluklardan alabilirsiniz

Yurtdışı Türklerinin merak ettiği yanıt geldi: E-devlet şifresini konsolosluklardan alabilirsiniz

Yurtdışında yaşayan Türkiye kökenlilerin en çok sorduğu sorulardan biri olan “E-devlet şifremi nereden alabilirim?” sorusuna AK Parti Milletvekili Zafer Sırakaya’dan yanıt geldi.

TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, yurtdışında bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Mavi Kart sahiplerinin yaşadıkları ülkelerin Türkiye Büyükelçiliklerinden veya Konsolosluklarından e-devlet şifrelerini alabileceklerini açıkladı. 

Zafer Sırakaya açıklamasında Türkiye’de ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gibi Mavi Kart sahiplerinin de şahsen başvuru ile PTT şubelerinden şifre alabileceklerini de bildirdi. 

Sırakaya özetle şu noktalara dikkat çekti: 

“Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gibi Mavi Kart sahiplerinin de şahsen başvuru ile üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliği (nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hâkim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı) ibraz ederek yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden e-devlet şifrelerini alabilirler. Bunun yanı sıra üzerinde 'e-Devlet Kapısı şifresi almaya yetkilidir' ibaresi olan vekâlet ya da ilgili adli birimlerce temin edilmiş vesayet belgesi aracılığıyla da PTT şubelerinden şifre temin edilebilmektedir. Yine yurtdışında bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Mavi Kart sahipleri ise yaşadıkları ülkelerin Türkiye Büyükelçiliklerinden veya Konsolosluklarından e-devlet şifrelerini alabilirler.”

E-devlet şifresi hakkında ayrıntılı bilgilere aşağıdaki linkte yer alan “Şifreler” bölümünden ulaşabileceği de belirtildi:

https://www.turkiye.gov.tr/bilgilendirme?konu=sikcaSorulanlar

+49 – BERLİN

HABERE YORUM KAT