Yurtdışı Türkleri için 2020’de neler iyileştirildi? Boşanma, askerlik, ehliyet ve emeklilik

Yurtdışı Türkleri için 2020’de neler iyileştirildi? Boşanma, askerlik, ehliyet ve emeklilik

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) 2020 yılında, yurtdışındaki Türk vatandaşlarına sunulan hizmetlerin geliştirilmesi amacıyla pek çok alanda yasal ve idari iyileştirme yapılması için çalışmalar yürüttü.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), 2020 yılında yurtdışındaki vatandaşları yakından ilgilendiren, askerlik, sosyal güvenlik, boşanma kararlarının tanınması, otomatik bilgi paylaşımı ve ırkçılık konuları başta olmak üzere pek çok alanda yasal ve idari iyileştirme yapılması için çalışmalar yürüttü. 

yasal-ve-idari-gelismelere-yonelik-calismalari-03.jpg

YTB, Türkiye’deki kamu kurumlarıyla işbirliği içinde “Yurtdışındaki Vatandaşlarımıza Yönelik Kamu Hizmetlerinin Geliştirilmesi Projesi”ni geçekleştirdi. Proje kapsamında 17 farklı konuda yasal ve idari iyileştirme hayat geçirildi. 

Yurtdışındaki vatandaşların taleplerine daha iyi cevap verme adına Başkanlık, Almanya, Avusturya, Fransa, Hollanda, Belçika, İsveç ve İsviçre’de vatandaşlar, hukukçular ve STK temsilcileriyle 340 adet anket ve görüşme yaptı. Ardından ise vatandaşların yasal haklarına dair 46 kamu kurumunun mevzuatını içeren 1288 sayfalık kamu hizmetleri envanteri ve “Yurt Dışındaki Vatandaşlara Yönelik Kamu Hizmetlerinin Geliştirilmesi Raporu” oluşturuldu.

Projenin son aşamasında ise 30 kamu kurum ve kuruluşundan üst düzey temsilcilerin katılımıyla kapanış toplantısı düzenlendi.  

yasal-ve-idari-gelismelere-yonelik-calismalari-02.jpg

BİLGİLENDİRME VE FARKINDALIK ARTIRMA 

Yurtdışındaki vatandaşların işlemlerini kolaylaştırmak için YTB tarafından daha önceki yıllarda hazırlanan cep rehberi, “2020 Yılı Cep Rehberi” olarak güncellenerek 30 bin adet basıldı ve dış temsilcilikler, valilikler, gümrük kapıları, havalimanları, yurtdışındaki STK’lar ve vatandaşlara ulaştırıldı. 

Finansal bilgileri kapsayan otomatik bilgi değişimi uygulamasının detaylarına dair ise 12 ülkeden 550 vatandaşın katılımıyla 14 ayrı çevrimiçi bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. 

Yine YTB tarafından hazırlanan “Yurt Dışındaki Türk Vatandaşlarını Hedef Alan Saldırılar 2019 Raporu” da Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca olarak 4 dilde hazırlanarak yayınlandı.   

YASAL VE İDARİ DÜZENLEMELER 

Yapılan iyileştirmeler çerçevesinde boşanma kararlarının tanınmasına ilişkin düzenlenmeler de hayata geçirildi. Bu kapsamda diğer tarafın yabancı olması halinde yurtdışındaki mahkemece onaylanan boşanma kararlarının dış temsilciliklerde diğer taraf olmaksızın tanınmasının önü açıldı. 

Yabancı boşanma kararlarının dış temsilciliklerde basit usulle tesciline ilişkin gerekçeli karar çevirisinin istenmemesi hususunda da düzenleme yapıldı. 

Türk vatandaşı olup yurtdışında doğmuş askerlik çağındaki vatandaşların da yurt dışında 3 yıl ikamet şartına bağlı olarak dövizle askerliğe başvurabilmesi sağlandı. 

Düzenlemeler çerçevesinde ayrıca yurt dışından borçlanarak emekli olanların yarı zamanlı çalışabilmelerine imkân tanındı. Yabancı plakalı araçların ücretli karayollarından ihlali geçişinde 15 günlük ödeme süresi hayata geçirildi. Yabancı ehliyetlerin Türkiye’de kullanım süreleri de 2 yıla çıkarıldı. 

Pandemi nedeniyle yurtdışından gelen araçların kalış süresi uzatıldı. Ayrıca 14 Ekim 2020 öncesi giriş yapan araçların 31 Aralık 2021 tarihine kadarki ikinci gelişlerinde istenen 185 gün yurtdışında kalmış olma şartı da kaldırıldı.

+49 – ANKARA

HABERE YORUM KAT