Yürek burkan ayrıntı: “Nefes alamıyorum” duvar yazısı önünde polis şiddeti

Yürek burkan ayrıntı: “Nefes alamıyorum” duvar yazısı önünde polis şiddeti

Almanya’da son günlerde sosyal medyaya düşen ve toplumda yeni gerginliklere yol açan polis şiddeti görüntüleri özellikle göçmenler arasında huzursuzluğa yol açıyor.

Frankfurt, Mülheim an der Ruhr ve Hamburg’da orantısız güç kullanan polisin nasıl şiddet uyguladığını gözler önüne seren videolar tüyler ürpetiyor. Sosyal medyada büyük yankı yaratan videolarda dikkat çeken bir ayrıntı ise yürek burktu. 

Hamburg’da yaşanan olayda polis, kaldırımda elektrikli scooter süren Kadir Holdur’u durdurup kimlik kontrolü yapmak istedi. Ancak üzerinde kimliği bulunmayan Kadir Holdur’u kimlik tespiti için zorla karakola götürmek isteyen polis kontrolü kaybederek genci bir duvarın dibine sıkıştırdı, içlerinden biri ise boğazını sıktı.

unnamed.jpg

Sosyal medyaya yansıyan işte o görüntülerde polislerin genci sıkıştırdığı duvarda, Amerika’da polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden George Floyd’un ölmeden önceki sözleri olan “Nefes alamıyorum” yazısının bulunması dikkati çekti.

4 polisin Kadir Holdur’a orantısız güç kullanıp biber gazı sıkmasının ardından 15 yaşındaki genç, psikolojik destek alıyor.

Gencin babası Baki Holdur oğlunun gece uyuyamadığını ve zaman zaman ağladığını şu sözlerle ifade etti: “Oğlum için psikolojik destek alıyoruz. Oğluma bir travma yaşattılar. Polisler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağız.” 

DİĞER OLAYLAR VE POLİS

Öte yandan Frankfurt’taki benzer bir olayla ilgili olarak da polisten açıklama geldi. Açıklamada, 29 yaşındaki bir kişinin gözaltına alınmasına ilişkin görüntülerin incelendiği belirtildi. Görüntüde polislerin gözaltına alma sırasındaki davranışlarının net görüldüğü aktarılan açıklamada, inceleme sonucunda iki polis hakkında disiplin soruşturması başlatıldığı ifade edildi. 

Olayda yer alan üçüncü polis hakkında dün disiplin soruşturması başlatıldı. Açıklamada, üç polisin de görevden uzaklaştırıldığı kaydedildi.

Geçen hafta sosyal medyada yer alan görüntüde, alkollü bir gruba müdahale eden polislerin, kelepçeli şekilde yerde yatan ve daha sonra polis aracına götürülen bir kişiye tekme attıkları görülüyor

Mülheim an der Ruhr kentinde de Gök ailesi polis şiddetine maruz kalmıştı. Anne Fatma Gök, polisin oğlunun boynuna dizini dakikalarca bastırdığını, ABD’de polis tarafından öldürülen George Floyd gibi muamele gördüğünü anlatmıştı.

unnamed-1.jpg

Düsseldorf kentinde hafta sonu meydana gelen başka bir olayda da benzer bir durum yaşanmıştı. Sosyal medyada olaylara ilişkin paylaşılan görüntüler büyük tepki toplamıştı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: İHTİYATLI OLUNMALI

Diğer taraftan sosyal medyada son günlerde yayınlanan olaylara ihtiyatlı davranılması gerektiğini ifade eden Federal İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Björn Grünewälder olayların yerinde incelenmesi gerektiğini, bunun da yapıldığını ifade ederek, şüphe olduğunda polisler hakkında disiplin soruşturmalarının yürütüldüğünü kaydetti.

Almanya’da polis şiddetine dair yılda ortalama 2 bin 500 olayla bağlantılı ön soruşturma başlatılıyor. Bunlardan 40’ı yargıya taşınıyor ve sadece 20’sinde polise ceza veriliyor

49 – HAMBURG

HABERE YORUM KAT