Yunanistan’da karantina: Sokağa çıkma yasağı bir hafta daha uzatılıyor

Yunanistan’da karantina: Sokağa çıkma yasağı bir hafta daha uzatılıyor

Ülkede 7 Aralık’ta sona ermesi öngörülen genel karantina ve gece saatlerinde sokağa çıkma yasağının 14 Aralık’a kadar süreceği açıklandı.

 

Yunanistan’da koronavirüs (Covid-19) nedeniyle 7 Aralık’a kadar süreceği açıklanan genel karantina uygulamasının bir hafta daha uzatılacağı bildirildi. 

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelyo Petsas, düzenlediği haftalık olağan basın toplantısında, Covid-19 salgınındaki durum ve önlemlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Ülkede 7 Aralık’a kadar sürmesi öngörülen genel karantina ve 21.00-05.00 saatlerinde uygulanan sokağa çıkma yasağının 14 Aralık saat 06.00’ya kadar uzatılacağını söyleyen Petsas, bu kararın salgın yoğunluğunun sürmesi nedeniyle alındığını bildirdi. 

Petsas, ülkedeki vaka sayılarının azalma ivmesinde olmasına rağmen, bu düşüşün beklediklerinden daha yavaş seyrettiğini söyledi.

Mevcut durumda hastanelerden taburcu olanların, yeni yatan hasta sayısından daha fazla olduğunun altını çizen Petsas, bununla birlikte özellikle Selanik’in de aralarında olduğu kuzey kentlerindeki hastanelerde kapasitenin halen yoğun baskı altında olduğunu vurguladı.

Petsas, 7 Aralık’tan itibaren yalnızca Noel süsleri satan işletmelerin dahil olduğu mevsimlik perakende dükkânlarının açılışına izin verileceğini sözlerine ekledi. 

Yunanistan Ulusal Halk Sağlığı Kurumunun önceki paylaştığı verilere göre, ülkede solunum cihazına bağlı durumda olan Covid-19 hastalarının sayısı 613’e yükselmişti. Ülkede 2 bin 186 yeni vakanın kaydedildiği, 89 kişinin salgın nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtilmişti.

Yunanistan’da salgının başından bu yana 109 bin 655 vaka, 2 bin 606 ölüm kaydedildi.

+49 – ATİNA

HABERE YORUM KAT