Yumuşama mı? Büyük Koalisyon sözcüleri turizmin normalleşmesinden yana 

Yumuşama mı? Büyük Koalisyon sözcüleri turizmin normalleşmesinden yana 

SPD Meclis Grubu Dış Politika Sözcüsü Nils Schmid “Umuyorum bu yaz Türkiye'ye seyahat edebileceğim” derken, CDU/CSU Sözcüsü Jürgen Hardt, seyahat sınırlamalarınn gevşetilmesi için umutlu olduğunu gizlemedi. 

Federal Almanya'da Hıristiyan demokrat partiler CDU ve CSU ile sosyal demokrat SPD arasındaki “Büyük Koalisyon”un dış politika sözcüleri, Türkiye ile turizmin normalleşeceği yolunda görüş belirttiler. İktidar partilerinin sözcüler, bunun için yürütülen görüşmelere destek verdiklerini bildirdiler.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Meclis Grubu Dış Politika Sözcüsü Nils Schmid ve Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ile Hıristiyan Sosyal Birlik Partisinin Meclis Grubu Dış Politika Sözcüsü Jürgen Hardt, Berlin'deki AKP temsilciliğince düzenlenen “Türkiye Almanya ve Türkiye-AB ilişkileri” konulu toplantıda, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Almanya'nın Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı döneminde AB-Türkiye arasında ilişkilerin geliştirilmesini umduğunu belirten SPD Milletvekili Schmid, Covid-19 ile mücadelede başarı sağlanmasıyla gelecek günlerde Almanya'nın seyahat uyarısının da kaldırılması umudu içinde olduğunu bildirdi. 

Schmid, “Umuyorum bu yaz Türkiye'ye seyahat edebileceğim. Belki önümüzdeki bir iki hafta içerisinde seyahat uyarısında bazı değişiklikler görebileceğiz ve ben de valizimi hazırlayıp gidebileceğim” dedi.

Covid-19 salgınının, uluslararası iş birliğinin ve sağlık alanında yapılan yatırımların önemini gösterdiğini vurgulayan Schmid, Türkiye'nin de son yıllarda sağlık alanında büyük yatırımlar yapmış olduğunun altını çizdi.

HERKES İÇİN YARARLI OLACAK 

Hıristiyan Birlik Partilerinin meclis grubu dış politika sözcüsü olan milletvekili Jürgen Hardt da Türkiye ile Almanya arasında turizm alanında süren diyalogdan umutlu olduğuna işaret ederek, “Eğer Almanya ile Türkiye arasındaki seyahat sınırlamalarını gevşetme konusunda bir yol bulabilirsek, bu hem Almanya'daki yüz binlerce Türk kökenli için hem de normalde tatillerini Türkiye'de geçiren yüz binlerce Alman için çok yararlı olacak” diye konuştu. 

Toplantıda söz alan AKP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz da Almanya'nın AB dönem başkanlığı sürecinde, Covid-19 ile mücadele, ikili ve bölgesel konular ve Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin olumlu gelişmeler beklediklerine vurgu yaptı. Yılmaz, “Almanya'ya AB Dönem Başkanlığında başarılar diliyorum. Umuyorum bu dönemde AB-Türkiye ilişkilerinde çok daha olumlu bir seviyeye ulaşacağız” dedi.

AB ile Türkiye arasında var olan Gümrük Birliği Anlaşması'nın güncellenmesi konusundaki müzakerelerin Almanya'nın AB Dönem Başkanlığı sırasında başlamasını umut ettiklerini söyleyen Yılmaz, bunun hem AB'nin hem de Türkiye'nin çıkarına olacağına vurgu yaptı. 

Yılmaz, “AB’de bazı kesimler bizim yargı sistemimizi eleştiriyor ama aynı kesimler, üyelik müzakerelerinde yargı sisteminin konuşulacağı başlıkların açılmasına da karşı çıkıyor. Biz gerçekten de bu yaklaşımı anlayamıyoruz. Yeni müzakere başlıkları açmalı, böylece AB ile Türkiye arasında daha kurumsal bir diyalog başlatmalıyız. İlişkilerimizde daha pozitif bir atmosfere ihtiyacımız var. Bunun geçmişte olduğu gibi Türkiye'deki reform sürecini daha da teşvik edeceğine inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

+49-BERLİN

FOTO: bundestag.de

FOTO: Katja-Julia Fischer / juergenhardt.de  

 

HABERE YORUM KAT