Yüksek elektrik faturalarına karşı önlem: Ev aletlerinde nelere dikkat etmelisiniz?

Yüksek elektrik faturalarına karşı önlem: Ev aletlerinde nelere dikkat etmelisiniz?

Evde tüketimi azaltmak istiyorsanız buzdolabından çamaşır makinesine kadar ev eşyalarınızın kullanımına dikkat etmeniz gerekir. Tüketici danışma merkezi yüksek faturalara karşı bazı ipuçları verdi.

Evdeki tipik elektrik tüketen cihazlar arasında özellikle çamaşır makineleri, buzdolapları ve derin dondurucular bulunur. Tüketici danışma merkezi elektrik tasarrufuna ilk olarak bu cihazlardan başlamanız gerektiğini söylüyor.

Bir elektrik sayacı yardımıyla dairenizdeki en çok enerji tüketenlerin hangileri olduğunu da öğrenebilirsiniz.

BUZDOLABINIZDAKİ UYGUN SICAKLIĞI BELİRLEYİN

Buzdolabını doğru kurarsanız günlük yaşamda paradan tasarruf edebilirsiniz. Sıcaklığı yalnızca bir derece düşürürseniz güç tüketimi yaklaşık yüzde 10 oranında artar. Tüketici danışma merkezine göre, dondurucuda -18 derecelik bir sıcaklık optimaldir. Buzdolabının normal bölmesinde ise yedi derece tamamen yeterli bir sıcaklık.

BULAŞIK MAKİNESİNİ ECO PROGRAMDA KULLANIN

Tüketici danışma merkezi, bulaşık makinesi için Eco programının veya "45 °C ila 55 °C arasındaki düşük sıcaklıkların" kullanılmasını öneriyor. Programlar biraz daha uzun sürecek ama su ve enerji tasarrufu sağlayacak. Öte yandan tüketici danışma merkezine göre kısa programlar genel olarak daha fazla su ve elektrik tüketecek çünkü daha kısa süre için daha yüksek sıcaklıklara ihtiyaç duyulur.

ÇAMARŞIRLARI YÜKSEK SICAKLIKTA YIKAMAYIN

Tüketici savunucuları yıkama sırasında da Eco programlarını öneriyor: biraz daha uzun sürse de daha az elektrik ve su tüketilir.

Çoğu durumda 30 derece yeterlidir ve daha düşük sıcaklıklar aynı zamanda giysilerinizin daha uzun süre dayanmasını sağlar. Kurutma makinesi kullanıyorsanız çamaşır makinesini yüksek bir sıkma devrine ayarlayın. Bu, çamaşırların daha az ıslak olması nedeniyle kurutucuda zaman tasarrufu sağlamasını sağlar. Ya da kurutucu olmadan da çamaşırları açık havada kurutabilirsiniz.

ARTI49

HABERE YORUM KAT