Yolsuzluk: Liverpool Belediye Başkanı rüşvet iddiasıyla tutuklandı

Yolsuzluk: Liverpool Belediye Başkanı rüşvet iddiasıyla tutuklandı

Liverpool Belediye Başkanı Joe Anderson’ın şehirdeki inşaat ve planlama ilgili bir soruşturma kapsamında tutuklanması İşçi Partisi’nde de şaşkınlıkla karşılandı.

İngiltere’de rüşvet iddiaları nedeni ile Liverpool Belediye Başkanı Joe Anderson ve beraberindeki 4 kişi rüşvet, komplo ve tehdit suçları şüphesi ile tutuklandı. Anderson’ın bağlı olduğu İşçi Partisi'nden idari olarak uzaklaştırılması bekleniyor.

Anderson ve diğer zanlıların, şehirdeki inşaat sözleşmeleriyle ilgili bir soruşturma kapsamında tutuklandığı belirtilirken, İngiltere’de emlak geliştiricilerine odaklanan ve bir yıl süren polis soruşturmasında Liverpool Şehir Meclisi ve Merseyside polisinin işbirliği yaptığı kaydedildi. Liverpool şehrinin çeşitli bölgelerinden tutuklanan diğer 4 kişinin ismi henüz açıklanmadı.

Liverpool Şehir Konseyi’nde muhalefetteki Liberal Demokratlar grubunun lideri olan Konsey Üyesi Richard Kemp, yaptığı açıklamada, Anderson’ın Konsey liderleri ve diğer üst düzey figürler tarafından belirlenen önceliğe uyması gerektiğini belirterek, “Anderson, yasal süreçten geçerken belediye başkanlığından ve meclisten uzaklaşmalı” dedi. 

1998’den bu yana belediye meclisinde görev yapan ve 2012’den bu yana Liverpool’un belediye başkanı olan Anderson’ın bakanlık görevinden uzaklaştırılması bekleniyor.

+49 – MANCHESTER

FOTO: A.A.

KAPAK FOTO: Richter Frank-Jurgen /  www.commons.wikimedia.org

HABERE YORUM KAT