Yetkililer uyardı: Kızamık geri döndü!

Yetkililer uyardı: Kızamık geri döndü!

Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi (ECDC) tarafından yapılan uyarıya göre, kızamık vakalarında artış yaşanıyor ve özellikle Avrupa genelinde enfeksiyonlar yeniden yükselmeye başladı.

Kızamığın neredeyse ortadan kaldırıldığı düşünülüyordu, ancak şimdi Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi (ECDC) bir uyarı yayınladı. Avrupa'da enfeksiyonlar yeniden artıyor! Avrupa genelinde en az yedi ölüm vakası rapor edildi. ECDC daha yoğun aşılama eğitimi ve aşılara eşit erişim çağrısında bulundu.

Kızamık her yaştan insan için bir tehdit oluşturuyor. ECDC'ye göre bebekler, beş yaşın altındaki aşılanmamış çocuklar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler özellikle yüksek risk altında.

AVRUPA ÇAPINDA ARTIŞ

Kızamığın kökünün kazınmış olması gerekiyordu, ancak şu anda birçok ülke virüs salgınlarıyla mücadele ediyor. Korona önlemleri uluslararası yayılmayı büyük ölçüde azaltmıştı, ancak şimdi son derece bulaşıcı olan hastalık yeniden yükselişe geçti.

Yılın başında Berlin'de kızamık enfeksiyonlarında bir artış kaydedildi. Eyalet Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi'nin (Lageso) son raporuna göre, 2024 yılında şu ana kadar sekiz vaka doğrulandı. RKI, 13 Şubat 2024 itibariyle ülke genelinde yaklaşık 45 vaka kaydederken, bu sayı bir önceki yılın tamamında 80'di.
Lageso'ya göre, Aralık ayından bu yana Avrupa'da, özellikle de İngiltere ve Romanya'da vakalarda önemli bir artış gözlemlendi.

Kızamığın genellikle zararsız bir çocukluk hastalığı olduğu düşünülür. Ancak hastalananlar sadece çocuklar değildir ve komplikasyonlar ve ciddi uzun vadeli sonuçlar mümkündür. Hastalığı kendi vücudunda geçiren herkes genellikle ömür boyu bu hastalığa karşı bağışıklık kazanır.

ARTI49

HABERE YORUM KAT