Yeşiller ve FDP ilk öngörüşmeyi yaptı

Yeşiller ve FDP ilk öngörüşmeyi yaptı

Almanya’da seçimlerden “en güçlü parti” olarak çıkan Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile “trafik lambası koalisyonu” (kırmızı-sarı-yeşil) oluşturmayı planlayan Hür Demokrat Parti (FDP) ile Yeşiller, kendi aralarında ilk öngörüşmeyi yaptı.

Yeşiller’in ve FDP’nin önde gelen temsilcileri ortak hükümet kurma konusunda sürpriz bir şekilde Salı günü bir ön görüşme yaptılar. Yeşiller’in eşbaşkanları Annalena Baerbock ve Robert Habeck, FDP lideri Christian Lindner ve Genel Sekreter Volker Wissing’le bir araya geldi. Dördü de Instagram’da dörtlü fotoğraflarını paylaştı ve ''Yeni bir hükümet arayışında, farklılıkların yanı sıra ortaklıklar ve köprüler arayışındayız. Hatta buluyoruz da. Heyecanlı zamanlar.'' ifadelerini kullandılar.

Federal Meclis seçimlerinin ardından Yeşiller ve Liberaller, isterlerse SPD’yle, isterlerse Birlik partileriyle ittifaka girebilecek durumdalar. Pazar günü yapılan seçimi şansölye adayı Olaf Scholz ile SPD’nin önde bitirdiğini de unutmamak gerek. Yeşiller ve FDP’nin irade beyanları, Almanya’daki hükümet politikasında bir «yeni başlangıç» yapılmasını sağlayacak türden bir siyasi işbirliğinin ilkeleri konusunda mutabakata varmayı amaçladıkları yönünde oldu. Ancak bu aşamadan sonra olası şansölye adayının partisiyle konuşmak istiyorlar.

HABERE YORUM KAT