Yeşiller Parti'sinin lideri Ricarda Lang canlı yayında çuvalladı: "Emekli maaşının kaç para olduğuna" yönelik soruyu bilemedi...

Yeşiller Parti'sinin lideri Ricarda Lang canlı yayında çuvalladı: "Emekli maaşının kaç para olduğuna" yönelik soruyu bilemedi...

Yeşiller Partisi lideri Ricarda Lang'ın Almanya'daki ortalama emekli maaşının ne kadar olduğu konusunda hiçbir fikri yok. "Almanya'da ortalama emekli maaşının kabaca ne kadar olduğunu biliyor musunuz?" sorusuna karşılık Lang, "Bilmiyorum" dedi.

Yeşiller Partisi lideri Ricarda Lang, Markus Lanz'ın ZDF'deki programına katıldı ve burada bir soruya yanıt veremedi.

da uzun süre tereddüt ettikten sonra ortalama bir Almanın 2.000 Avro civarında bir emekli maaşı alabileceğini söyledi. Ancak, politikacının daha sonra fark etmek zorunda kaldığı gibi, bu miktar çok daha düşüktür.

Yeşiller Partisi lideri Ricarda Lang'ın Almanya'daki ortalama emekli maaşının ne kadar olduğu konusunda hiçbir fikri yok. Sunucu Markus Lanz, Lang'a, "Almanya'da ortalama emekli maaşının kabaca ne kadar olduğunu biliyor musunuz?" diye sordu. Lang, "Aslında ortalama emekli maaşının ne kadar olduğunu bilmiyorum" şeklinde yanıt verdi.

Sunucu Lanz, politikacı Lang'ın herhangi bir fikri olup olmadığını sorduğunda ise Lang, "Hayır, gerçekten somut bir fikrim yok" yanıtını verdi. Sunucunun yaklaşık miktarla ilgili sorusuna karşılık ise Lang, "2.000 Euro civarında olduğumuzu varsayıyorum" dedi.

Lanz daha sonra ortalama emekli maaşının 1543 Euro olduğunu söyledi, Lang ise, "Bu biraz daha az" diye cevap verdi. Lanz'ın "45 yıllık çalışmadan sonra. Bu adil mi?" sorusuna Yeşiller Partisi lideri "Hayır" yanıtını verdi.

45 YIL SONRA ALINAN MAAŞ...

Almanya'da en az 45 yıllık sigortalı emekliler 2022 sonunda ayda ortalama 1543 Euro emekli maaşı aldı. Erkekler ortalama 1637 Euro, kadınlar ise 1323 Euro aldılar. Bu durum, geçen yıl Alman hükümetinin Federal Meclis'teki sol parlamento grubunun bir sorusuna verdiği yanıtla ortaya çıkmıştı.

Deutsche Rentenversicherung tarafından yayınlanan Emeklilik Atlası 2023'e göre, 2022 yılında Almanya'da ortalama brüt emekli maaşı erkekler için 1728 Euro, kadınlar için ise 1316 Euro idi. Bu, en az 35 yıllık sigortalılık süresinin ardından alınan ortalama brüt yaşlılık aylığı tutarıydı.

Federal Meclis üyesi olan Lang, Aile İşleri Komisyonu'nun üyesi ve Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nun vekil üyesidir. Lang'ın siyasi odak noktalarından biri de sosyal politikalar...

ARTI49

HABERE YORUM KAT