Yeni iddia: Koronavirüs ölümlerinin nedeni “kan pıhtılaşması” olabilir

Yeni iddia: Koronavirüs ölümlerinin nedeni “kan pıhtılaşması” olabilir

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, solunum yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettiği düşünülen koronavirüs hastalarının asıl ölüm nedeninin kan pıhtılaşması olduğu saptandı.

Tüm dünyada insanlar için tehdit olmaya devam eden koronavirüse karşı aşı geliştirme çalışmaları devam ederken, İngiltere'de Londra Imperial College’de yapılan detaylı araştırmalar, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden hastaların kan pıhtılaşmasından ötürü durumlarının kötüleştiğini ve bu nedenle öldüklerini belirledi. Araştırmayı yöneten bulaşıcı hastalıklar uzmanı Prof. Dr. Graham Cooke, koronavirüsten ölen tüm hastalarda kan pıhtılaşması görüldüğünü belirtti.

Prof. Cooke pıhtılaşma önleyici ilaçların Covid-19 hastalarının tedavisinde gelişme sağlayıp sağlamayacağına dair araştırmaların devam ettiğini söyleyerek “Bu durum tüm hastaların ölüm sebebi olmayabilir, ancak araştırma Covid-19'un damarlara çok zarar verdiğini gösteriyor” dedi. Prof. Cook, hangi hastada ve hangi damarlarda pıhtılaşma görüleceğinin tam olarak bilinmediğini söylerken pıhtılaşmanın kalpte ya da diğer damarlarda gelişmesinin biraz da şansa bağlı olduğunu ifade etti.

FELÇ VE KALP KRİZİ 

Bilim insanları, Covid-19’un temelde bir solunum yolları hastalığı olsa da ilerlemiş vakalarda kalp, beyin, böbrek gibi organların zarar gördüğünü belirtti. ACE-2 adı verilen enzime yapışarak hücreye giren Covid-19, hastalarının kanlarının yoğunlaşmasına ve pıhtılaşmaya sebep oluyor. Bu pıhtılaşma ise kalp krizi ya da felç gibi ölümcül sonuçlara yol açıyor. Koronavirüsün neden pıhtılaşmaya yol açtığını açıklayan Northwestern Üniversitesi kardiyoloji uzmanlarından Dr. Robert Bonow, Covid-19 virüsünün hücre reseptörlerine yapıştığı gibi kan damarlarına da yapışabildiğini söyledi. Dr. Bonow bu nedenle virüsün hem damarlara hem de kalp kasına zarar verdiğini belirtti. 

Öte yandan koronavirüs ölümlerinde şimdiye kadarki en büyük sebep olarak bilinen akciğer iltihabının engellenemediği durumda, hastaların solunum yetmezliği sebebiyle hayatlarını kaybettiği biliniyordu. Bu önemli araştırmanın sonucuna göre, bilim insanları Covid-19 nedeniyle ölen hastaların kan pıhtılaşması nedeniyle hayatlarını kaybetmiş olabileceğini söylüyor.

+49 – MANCHESTER

 

HABERE YORUM KAT