Yeni çalışma: Parmaklarınız psikopatik eğilimlerinizin olduğunu ortaya çıkarabilir

Yeni çalışma: Parmaklarınız psikopatik eğilimlerinizin olduğunu ortaya çıkarabilir

Bir araştırma, yüzük parmağı işaret parmağından daha uzun olan kişilerin psikopatik eğilimlere sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Yıllar boyunca The Joker ve American Psycho gibi birçok oyuncu filmlerde psikopat rolünü oynadı . Bazıları, yüzeysel çekicilik, empati eksikliği ve manipülasyon eğilimi gibi genellikle psikopatlarla ilişkilendirilen özellikleri denedikleri için övgü aldı. Bilim adamları, psikopatların gösterişli bir öz değer duygusu ve can sıkıntısı eğilimi sergilediğini ve bunun da risk alma davranışına yol açtığını söyledi. Ancak sıradan insanların etraflarındaki psikopatları kapsamlı bir araştırma yapmadan tespit etmeleri çok zordur.

Ancak şimdi yapılan bir araştırma, gerçek dünyada bir psikopatın kimliğini tespit etmenin kolay bir yolunu ortaya çıkardı: onların ellerinden.

Charles-Le Moyne'den araştırmacılar, yüzük parmağı işaret parmağından daha uzun olan kişilerin psikopatik eğilimlere sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu iddia etti.

Araştırmacılar Journal of Psychiatric Research dergisinde yayınlanan çalışmada şöyle yazdı, "Bu tür davranışlara sahip bireyler sosyal açıdan son derece problemli ve sorunlara yol açsa da, bu tür davranışların biyolojik kökleri olabilir ve hızlı bir yaşam öyküsü stratejisi olarak anlaşılabilir."

Araştırma için araştırmacılar 80 kişinin ellerini analiz etti. 44 katılımcıya amfetamin kullanım bozukluğu (AKB), antisosyal kişilik bozukluğu (ASPD) veya her ikisinin klinik tanısı konurken, 36 katılımcı sağlıklıydı.

Araştırmacılar sağ ellerini detaylı bir şekilde taradılar ve onları çeşitli psikolojik değerlendirmelerden geçirdiler; bunlardan biri Karanlık Üçlü kişilik tiplerini (narsisizm, Makyavelizm ve Psikopati) test etmek için tasarlanmıştı.

Bu testlerden alınan yüksek puanlar, deneğin daha yüksek düzeyde psikopatik ve antisosyal özelliklere sahip olduğunu gösterdi.

DÜŞÜK 2D:4D ORANI VE PSİKOPATLIK İLİŞKİSİ

Sonuçlar daha düşük bir "2D:4D" oranı (işaret parmağından daha uzun bir yüzük parmağı) ile antisosyal ve psikopatik özellikler arasında açık bir bağlantı olduğunu ortaya çıkardı.

Daha önceki çalışmalar, parmak uzunluğunun fetüsün rahimde maruz kaldığı testosteron ve östrojen miktarından etkilendiğini göstermişti.

Daha yüksek testosteron daha düşük bir "2D:4D" oranına neden olurken, daha düşük testosteron daha yüksek bir "2D:4D" oranına neden olur.

Yetişkin bir katılımcıda daha fazla psikopatoloji belirtileri görülmesi bu kişinin doğum öncesinde daha yüksek testosteron ve daha düşük östrojen seviyelerine maruz kaldığı anlamına geliyor.

Ancak işaret parmağının yüzük parmağından uzun olmasının psikopatinin kesin bir göstergesi olmadığını vurgulamakta fayda var.

ARTI49

HABERE YORUM KAT