Yazın ilk sıcak hava dalgası Almanya'yı olumsuz etkiledi

Yazın ilk sıcak hava dalgası Almanya'yı olumsuz etkiledi

Yaz mevsiminin ilk sıcak hava dalgası Batı Avrupa ülkelerinde sıcaklıkları rekor seviyelere çıkararak alarm verdirdi.

Halkın sıcaklara karşı uyarıldığı Batı Avrupa'da birçok kentte ikinci dereceden önemli olan turuncu alarma geçilirken, sıcak hava dalgasının iklim değişikliğinin sonuçlarından biri olabileceğine, orman yangınları ve kuraklık sorunlarına dikkat çekildi. Almanya’da da yetkililer uyarıda bulundu.

Almanya Meteoroloji Dairesi (DWD) hafta sonunda özellikle ülkenin güney ve orta kesimlerinde sıcaklığın 38 dereceye kadar çıkacağını ve gece saatlerinde de sıcaklığın 20 derecenin altına inmeyeceğini duyurdu.

Yetkililer sıcaklığın yüksek olduğu bölgelerde orman yangını riskine karşı uyarırken, uzmanlar da yaşlılara ve sağlık sorunu olanlara dikkat etmelerini ve çok sıvı tüketmelerini tavsiye etti.

DWD Başkanı Tobias Fuchs, Almanya’da gelecek yıllarda sıcaklığın son 30 yıla göre 1 dereceye kadar artacağını belirterek, iklim değişikliğinin Almanya’da etkisini göstereceği uyarısında bulundu.

Kaynak: Euronews                                                                                      Fotoğraf: Ryan Stone - Unsplash

HABERE YORUM KAT