Yasadışı göçü durdurmak için: İngiltere ve Fransa anlaşma imzaladı

Yasadışı göçü durdurmak için: İngiltere ve Fransa anlaşma imzaladı

İngiltere ve Fransa’nın, Manş Denizi üzerinden devam eden yasadışı göçü durdurmak için yeni anlaşma imzaladığı bildirildi.

İngiltere İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İçişleri Bakanı Priti Patel ile Fransız mevkidaşı Gerald Darmanin arasında imzalanan anlaşma kapsamında, Fransız sahillerinde devriye görevinde bulunan subay sayısının iki katına çıkarılacağı ve yasadışı geçişin önlenmesi için yeni ekipmanların kullanılacağı belirtildi. 

Açıklamada, sığınmacıları suç çetelerinden kurtarmak için Fransa’da uygun barınakların oluşturulmasına yönelik adımların desteklenmesi, göçmenlerin güvenli bir üçüncü ülkeye sığınma talebinde bulunmaları konusunda desteklenmesi, kaçakçılık ve yük trafiğine dayanan yasadışı göç tehditlerinden kaçınmak için Fransa’nın kuzey ve batı sahillerindeki limanlarda sınır güvenliğinin arttırılması konularında anlaşmaya varıldığı kaydedildi.   

Açıklamada görüşlerine yer verilen Patel, anlaşmanın iki ülkenin Manş Denizi’ndeki yasadışı geçişleri imkânsız hale getirme çabalarındaki ileri bir adımı temsil ettiğini vurguladı.

Patel,  “Fransız sahillerindeki daha fazla polis devriyesi ve iki ülke güvenlik kuvvetlerinin arasındaki istihbarat paylaşımı sayesinde Fransız sahillerini daha az terk eden sığınmacı görüyoruz” ifadesini kullandı.

Fransa’yla imzalanan anlaşmasının yanı sıra ülkede sağlam ve adil bir yeni iltica sistemi oluşturacaklarını aktaran Patel, bunun için gelecek yıl yeni yasa çıkarılacağı bilgisini paylaştı.

Patel yaptığı basın açıklamasında ise Fransız yetkililerin bu yıl 5 bin sığınmacının İngiltere’ye doğru yola çıkmasını engellediğini ve son on yılda İngiltere’nin göçle mücadele için Fransa’ya 150 milyon sterlin verdiğini söyledi.

+49 – LONDRA

 

HABERE YORUM KAT