Yanlışlarından ders almayan iktidar

Yanlışlarından ders almayan iktidar

Prof. Dr. Hakkı Keskin yazdı...

Toplumu kutuplaştırarak siyaset yapma yanlışlığında ısrar eden bir yönetim var Türkiye`de. Dini ve etnik kökenleri kullanarak oy potansiyelini korumak isteyen bir siyasi iktidar. Bu politika tabii ki tehlikeli sonuçları beraberinde taşıyor.
İzmir`de korunmakta olduğu söylenen HDP İl Başkanlığına, burada 40 kişinin katılacağı bir toplantı yapılacağı haberiyle oturuma katılanları katletmek isteyen eşkiya, görevli 38 yaşındaki Deniz Poyraz`ı hunharca öldürdü. Bu cinayetin Türk-Kürt ayrışmasını sağlama amaçlı bir provokasyon olduğu konusunda, muhalefet liderlerinin de belirttiği gibi, yaygın bir görüş. Bu cinayeti şiddetle kınıyorum.
Muhalefet liderleri Kemal Kılıçdaroğlu`na Cenaze töreninde yapılan linç girişimi, Meral Akşener’e Rize`de yapılan saldırı, diğer partililerin ve gazetecilerin uğradığı silahlı-sopalı saldırılar, toplumu kutuplaştıran bu tehlikeli politikanın istenen sonuçlarıdır. AKP Genel Başkanı Erdoğan`ın Meral Akşener`e: "Daha neler olacak, neler. Bunlar iyi günler" açıklaması, ne yazık ki bu politikadan vazgeçilmeyeceğini kanıtlıyor.
Dış Politikada Suriye konusunda nasıl bir çıkmazın içine sürüklendiğimiz, 3,5 milyon Suriyeli göçmenin Türkiye`ye gelmesi ve bu savaşın Türkiye`ye yüzlerce milyara yol açtığı açıkça görülüyor.
Şimdi Türkiye yeni bir çıkmaza taşınmak isteniyor. Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan ABD`ye yaranmak amacıyla, Kabul hava alanının Türk askerleri tarafından korunabileceğini öneriyor. 
ABD ve NATO ülkeleri 20 yıl süren Afganistan savaşından sonra, büyük bir yıkıma uğrayan Afganistan`dan çekilme kararı aldı. Taliban`la yapılan bu savaşta 2300 ABD askeri yaşamını yitirdi ve bu savaş ABD`ye 686 Milyar dolara mal odu. Taliban Afganistan`ın yarıdan fazlasını günümüzde kontrol etmektedir ve kısa sürede ülkenin tamamında yönetimi ele geçirebileceği belirtilmektedir.
Almanya`nın Afganistan`a asker gönderilmesine ve bu savaşa katılmasına Almanya Sol Parti doğru bir kararla kesinlikle karşı çıktı. Aynı zamanda Almanya Milli Savunma Komisyonu üyesi olarak ben de ABD güdümlü NATO`nun bu savaşına tabii ki karşıydım ve karşıyım. 
Hatırlanacağı gibi daha önce Sovyetler Birliği `de Afganistan çıkmazını tespit ederek, askerlerini buradan çekmişti. Şimdi ABD ve NATO Afganistan’dan askerlerini geri çekerken, AKP`nin, Kabul hava alanını korumaya soyunması, Suriye Politikası gibi çok büyük bir yanlış olur. Afganistan`da kısa sürede yönetimi ele geçirecek olan Taliban, Türkiye`nin bu isteğine karşı tavır almıştır. 
AKP Yönetimini, ABD güdümlü bu yanlış ve sonu belirsiz politikadan ivedi olarak vazgeçmeye çağırıyorum.

Prof. Dr. Hakkı Keskin, Almanya Parlamentosu ve Avrupa Parlamenterler Meclisi Eski Üyesi                                                                                                 19.6.2021    
 

HABERE YORUM KAT