Yandex ikiye bölündü

Yandex ikiye bölündü

Yandex'te yaprak dökümü yaşanıyor. Hollanda merkezli Yandex NV, Rusya'daki Yandex varlıklarını ayrı, yerli bir konsoriyuma satmak için anlaşma imzaladığını duyurdu. Yandex hisseleri yüzde 9'dan fazla değer kaybetti.

Rusya'da son dönemin en önemli ticari başarı öykülerinden biri sayılan Yandex'te yaprak dökümü yaşanıyor. Kurucusu Arkadiy Voloj'un, Ukrayna'daki askeri operasyonu eeştirerek ülkeyi terk etmesinin ve Aralık 2022'de şirketten ayrıldığını duyurmasının ardından şirkette devam eden bölünme adımları tamamlandı.

Hollanda merkezli Yandex NV, Rusya'daki Yandex varlıklarını ayrı, yerli bir konsoriyuma satmak için anlaşma imzaladığını duyurdu. Anlaşma bedelinin 475 milyar ruble (5,2 miyar Dolar) olduğu açıklandı.

HİSSELER DEĞER KAYBETTİ

Rusya varlıklarını satın alan konsorisyumda Rusya'nın en büyük özel petrol şirketi Lukoil, Aleksandr Çaçav'ın sahibi olduğu LETA Capital, iş insano Aleksandr Ryazanov' bulunuyor.

Yurt dışı faaliyetlerine devam edecek olan Yandex NV, 31 Temmuz'a kadar "Yandex" markasını kullanabilecek, sonra yeni markayla faaliyetlerinde devam edecek.

Türkrus sitesinin aktardığına göre, Artem Savinovskiy, Yandex'in Rusya'daki CEO'su olarak kalacak.

Satış haberinin ardından Moskova Borsası'ndaki Yandex hisseleri yüzde 9'dan fazla değer kaybetti.

Şirket, Rus Yandex'in, yabancı girişimler (Nebius, Toloka, Avride ve TripleTen) ve Finlandiya'daki bir veri merkezi hariç olmak üzere Yandex NV grubunun işletmelerini, hizmetlerini ve varlıklarını elinde tutacağını belirtti.

Yandex'in varlıklarını bölme planları Kasım 2022'de biliniyordu. Ekim 2023'te Yandex NV'ye grubu dahili olarak yeniden yapılandırma izni verildi.

HABERE YORUM KAT