Yabancı gazeteciler Mevlana için Konya'da

Yabancı gazeteciler Mevlana için Konya'da

- Şeb-i Arus etkinlerine katılmak üzere Konya'ya gelen 20 ülkeden 40 gazeteciye akşam yemeği verildi

KONYA (AA) - Mevlana'nın 741. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri için Konya'ya gelen 20 ülkeden 40 gazeteciye, Konya mutfağının seçkin yemekleri ikram edildi.

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün organizasyonu ile Mevlana'nın 741. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri için Konya'ya gelen yabancı gazetecilerin, kentteki ziyaretleri sürüyor.

Konya'da tarihi ve turistik mekanları ziyaret eden gazetecilere, Akyokuş Park'taki tesislerde Konya mutfağının seçkin yemekleri ikram edildi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, burada yaptığı açıklamada, bugün yabancı gazetecileri Konya'da ağırladıklarını söyledi.

Şeb-i Arus etkinliğine katılmak üzere gelen gazetecilere, kentin tarihi ve sosyal özelliklerini tanıtma fırsatı bulduklarını aktaran Akyürek, "Burada yabancı gazetecilerle yerli gazetecileri bir araya getirdik. Konya tarihi güzellikleri bakımından zengin bir şehirdir. Bizler de şehrimizin bu özelliğine uygun hizmetler vermeye gayret gösteriyoruz. Bu hizmetleri yaparken, yaptıklarımıza tercüman olan basın mensuplarına da çok şey borçluyuz" diye konuştu.

Konya Valisi Muammer Erol ise Hz. Mevlana'nın evrensel çağrısına uyarak bu kente gelen yerli ve yabancı misafirleri ağırladıklarını bildirdi.

Kentte Şeb-i Arus etkinlikleri heyecanının yaşandığına işaret eden Erol, "Hz. Mevlana'nın torunları ve mirasçıları olarak, onun insanlığa getirdiği huzur ve barış mesajıyla, güzelliklerin yaşanmasına katkıda bulunursak, mutlu oluruz" ifadelerini kullandı.

Programa, Basın-Yayın ve Enformasyon İl Müdürü Tuncay Karabulut, Anadolu Ajansı Konya Bölge Müdürü Ahmet Kayır ile yerel basının temsilcileri ve çok sayıda gazeteci katıldı.

 

HABERE YORUM KAT