VW, araç sahiplerine tazminat ödeyecek

VW, araç sahiplerine tazminat ödeyecek

Almanya Federal Mahkemesi Volkswagen’ın, emisyon skandalı mağduru sürücüye 25 bin 600 avro tazminat ödemek zorunda olduğuna karar verdi. Karar, 60 bin dava için de emsal olacak.

BERLİN - Almanya Federal Mahkemesi (BGH), Alman otomobil üreticisi Volkswagen’ın egzozlarında manipüle edilmiş dizel motorlu araçlar satın alan sürücülere tazminat ödemek zorunda olduğuna karar verdi.

VW sahiplerinin tazminat alma hakkı var

Alman yargı sistemindeki en yüksek dereceli mahkemesi Almanya Federal Mahkemesi (BGH), bir otomobil sahibi tarafından Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in emisyon testi manipülasyonu konusunda açtığı ilk davada kararını verdi. Mahkeme, Volkswagen’den egzozlarda manipülasyon yapılan araçları satın alanların prensip olarak tazminat alma hakkı olduğuna hükmetti. 

Satış fiyatı kısmen iade edilecek

Mahkemenin kararıyla dizel araç sahipleri araçlarını iade ederek satış fiyatını kısmen geri alabilecek. Müşteriye geri ödeme hesaplanırken otomobilin kilometresi dikkate alınacak.

Karar, Alman mahkemelerinde bekleyen 60 bin dava için emsal olması bekleniyor.

Dizel emisyonu skandalı

ABD Çevre Koruma Ajansı 2015, yılının eylül ayında Volkswagen'in emisyon testlerini manipüle ettiğini ve şirketin dizel araçlarının normal seviyenin 40 kat üzerinde çevreyi kirlettiğini duyurmuştu.

Bünyesinde Volkswagen, Audi, Porsche, Bentley, Lamborghini, Seat, Skoda, Bugatti, Scania ve Man gibi markaları bulunan Volkswagen Grubu, uzun süre dizel emisyonu skandalıyla gündemi meşgul etmiş, ABD ve Alman makamlarına yüksek cezalar ödemiş ve milyonlarca aracını geri çağırmak zorunda kalmıştı.

 

HABERE YORUM KAT