Volkswagen'den kritik uyarı: 30.000 kişi işsiz kalabilir

Volkswagen'den kritik uyarı: 30.000 kişi işsiz kalabilir

Volkswagen'in CEO'su Herbert Diess, Tesla ile rekabetin Volkswagen'in elektrikli araç dönüşümünü yavaşlattığını açıkladı. Böyle giderse 30,000 kişinin işten çıkarılabileceğini söyledi.

Volkswagen'in CEO'su Herbert Diess, Alman araç pazarına yeni giren Tesla'nın yarattığı rekabetin Volkswagen'i dönüşüm hızını artırmaya zorladığını ifade etti.

Tesla, Almanya'da 12,000 çalışanıyla yılda 500,000 araç üretmeyi planlarken, Volkswagen ise Wolfsburg fabrikasındaki 25,000 çalışanıyla yalnızca 700,000 araç üretmeyi planlıyor.

Volkswagen'in sözcüsü, elektrikli araç pazarındaki kızışan rekabetin şirketi hızlı bir dönüşüme zorladığı konusunda Diess'in yaptığı açıklamaları teyit etti fakat bu süreç boyunca işten çıkarılacak kişi sayısıyla ilgili hesaplama yapıldığını reddetti.

Şirket sözcüsü Michael Manske, Tesla'nın Berlin yakınında yapım aşamasındaki fabrikasına atıfta bulunarak, "Tesla, Grunheide'de verimlilik ve ölçek için yeni standartlar belirliyor" dedi. Tesla, Berlin'deki fabrikasında tam kapasiteyle çalıştığı zaman haftalık 5,000 ila 10,000 araç üretebilecek. Bu rakam, Almanya'nın 2020 ürettiği pilli elektrikli araç sayısının iki katından fazla.

Fotoğraf: Unsplash

HABERE YORUM KAT