Völklingen’de “Dünya Temizlik Günü” etkinliği: Her köşeyi temizlediler

Völklingen’de “Dünya Temizlik Günü” etkinliği: Her köşeyi temizlediler

Saarland Eyaleti Völklingen şehrinde Dünya Temizlik Günü kapsamında bir etkinlik düzenlendi. Düzenlenenen etkinliğe sivil toplum kuruluşları ile birlikte DİTİB’e bağlı Völklingen Selimiye Camisi de katıldı.

Etkinlik Komitesi Başkanı Stefan Tautz, Dünya Temizlik Günü’nün, dünya genelinde gerçekleştirilen doğaya atılmış çöpleri temizlemek ve çevre kirliliği hakkında farkındalık yaratmak amacıyla her yıl düzenlenen bir çevre temizliği etkinliği olduğunu belirterek “Düzenlenen bu etkinliğe destek veren sivil toplum örgütlerine, çevreye duyarlı Völklingen halkına gönülden teşekkür ederim. Birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olursak yaşadığımız şehir güzel olur” dedi.

Konuşmaların ardından Selimiye Camisi’nin çevresi, Wehrden Platz, Saarstraße, Saar Nehri kenarı, park alanlarınde çevre temizliği yapıldı.

image001.jpg

Völklingen’de düzenlenen “Dünya Temizlik Günü” etkinliğiyle ilgili açıklamalarda bulunan DİTİB Selimiye Camii Dernek Başkanı Kamuran Başpınar, şunları söyledi:

“Sadece bugün değil, bizler her gün cami ve çevresini temiz tutmaya çalışıyoruz. Bundan önce de Gençlik kollarımızla birlikle cami yanındaki otobüs durağını da dezenfekte etmiştik. Camimiz ve Müslüman toplumu adına düzenlenen etkinliğe katılarak, yerel idarecilerin ve şehir sakinlerinin teveccühlerini ve desteklerini gördük.”

Völklingen Belediyesi Başkanı Christiane Blatt’ın tebrik ve teşekkür mesajını aldıklarını ifade eden Başpınar, “Camimize komite tarafından, etkinliğe katılır mısınız, teklifine hiç düşünmeden, destek veririz, dedik. Camiler sadece ibadethane değil, aynı zamanda sosyal hayatın içerisinde yer alan merkezleridir. Bunları söyleyerek sosyal sorumluluk etkinliğine DİTİB gençlik kolunundan 20 kişilik gönüllü ile yarım tona yakın çöp topladık. Komite Başkanı Tautz etkinlik sonrası özellikle DİTİB Selimiye Camii’ne teşekkürlerini iletti. Bizlere her zaman destek veren kadın, gençlik ve veli kollarımıza ayrıca teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

+49 – VÖLKLİNGEN

HABERE YORUM KAT