Viyana'daki olayların yankısı sürüyor: Avusturya'da “Türk nüfuzu” tartışması

Viyana'daki olayların yankısı sürüyor: Avusturya'da “Türk nüfuzu” tartışması

 Avusturya Uyum Bakanı Susanne Raab, Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Ceyhun'un olsun, Türk hükümetinin olsun durumun ne kadar ciddi olduğunu henüz kavrayamadığını iddia etti. 

Haziran ayı sonunda Viyana'nın Favoriten semtinde meydana gelen olayların yankıları sürüyor. Özellikle iktidar partilerinin Türkiye kökenli sağ ve sol gruplar arasındaki şiddet içeren sahnelerin Avusturya'daki toplumsal barışı tehdit ettiği iddiaları dikkat çekiyor. Bu arada, medyadaki bazı değerlendirmelerde, Avusturya hükümetinin 5 aşamalı bir plan eşliğinde “Avusturya üzerindeki Türk nüfuzuna karşı mücadele başlattığı” yolunda işaretler bulunduğu belirtiliyor. 

Avusturya Uyum Bakanı Susanne Raab, olaylar sonrasında Ceyhun'un yaptığı açıklamaların gerçeği yansıtmadığını ileri sürerek, “Türk çocuklarının kışkırtıldığı ve tek tük gençlerin yasak bozkurt işaretini taklit ettikleri” yolundaki yorumunu eleştirdi. Raab'ın, Avusturya medyasına yaptığı bazı açıklamalarda, “Türk büyükelçisi ve Türk hükümeti durumun ciddiyetini kavrayamamıştır” ifadeleri dikkat çekti. 

Uyum Bakanı Raab, şiddetin tırmandığı, cezai eylemlerin ortaya çıktığı Favoriten'de insanların birbirine girdiği olayların “delifişek gençlerin düşüncesizliğiyle” açklanamayacağını savundu ve “Bu durum ciddiye alınmalıdır” dedi. Bakan Raab, olayları “Türk hükümetinin ve onun Avusturya'daki büyükelçisinin net ifadelerle açık bir biçimde mahkûm etmesini” de istedi. Susanne Raab “Türk ihtilaflarının” Viyana'da yaşanmasına karşı “sıfır hoşgörü” göstereceklerini belirtirken, “Türkiye'den bir etki istemiyoruz, böyle bir duruma karşı ben ve içişleri bakanı, Türkiye ne derse desin, mücadele edeceğiz” dedi. 

+49-VİYANA

 

HABERE YORUM KAT
1 Yorum