Viyana olayları yeni değil: “Birileri çocukları kullanıyor”

Viyana olayları yeni değil: “Birileri çocukları kullanıyor”

Viyana Eyaleti ve Belediyesinin önemli kurumlarından Viyana Çocuk ve Gençlik Avukatlık Dairesi Başkanı Ercan Nik Nafs, şehrin Favoriten semtinde bir süre önce meydana gelen olayları değerlendirdi.

Viyana’da Türkiye kökenli grupların birbirleriyle çatışması sonucu meydana gelen olayların arkasında başka hesaplar bulunabileceği hatırlatıldı. Viyana Çocuk ve Gençlik Avukatlık Dairesi (Kinder- und Jugendanwaltschaft Wien) Başkanı Ercan Nik Nafs, Viyana’da yayımlanan “Yenivatan” gazetesi için Avusturya medyasını hâlâ meşgul eden bu olayları değerlendirdi. 

“Son günler ve haftalarda Viyana sokaklarında şiddete tanık olduk. Olanlara yüzeysel olarak baktığımızda, ağırlıklı olarak genç erkeklerin başlattığı olaylar olarak düşünülebilir.

Fakat bu şiddetin arkasındaki olayları başlatan neden hiçbir şekilde yeni değil. Bu şiddet yüzyıllık çatışmadan besleniyor ve bir bölünme politikasıyla da ateşleniyor. Olayın failleri de artık hepsi genç değil. Bunların arasında bulunan çoğunlukla arka planda propaganda yoluyla, çocukları ve gençleri etkisi altına alan ve bazı ergenlik yaşındaki gençlerin hayatta karşılaştıkları hayal kırıklıklarını kendi amaçları için kullanan insanlar var.

DEMOKRASİYE ENGEL İDEOLOJİLER

Her türlü milliyetçi, ırkçı ve kadın düşmanı ideolojiler, en başta demokrasinin önünde ve çok kültürlü toplumumuz için bir engel  teşkil ediyorlar. Kim tarafından başlatıldığı gerçekten önemli değil. Çok tehlikeliler, çünkü insanları ayrıştırıyorlar, insanları 'biz ve ötekiler' diye bölüyorlar. İnsanlar arasında duvar örüyorlar. Turancılık işte böyle insanlık onurunu hiçe sayan bir ideolojidir. 

Çoğumuz dünyanın farklı bölgelerinden daha iyi bir yaşam umuduyla Viyana’da bir araya geldik. Kendimiz ve çocuklarımız için Viyana’da barış içinde bir arada yaşayacağımız bir ortam yaratmalıyız. Eğer özgür, eşit ve dayanışma içinde yaşayacağımız bir ortamı yaratmaktan vazgeçersek, o zaman sorunumuz var demektir. Arzuladığımız dünya bizim çabalarımız olmadan kendiliğinden olmayacak. Biz hepimiz demokrasimizi daha da geliştirmeli ve demokrasiyi,  demokrasi düşmanlarına karşı korumalıyız.

ÇOCUKLAR KORUNMALIDIR

Aşırı uçlara katılan ya da katılmış olan hangi görüşten olursa olsun gençlerin çoğu, büyük hak ihlallerine maruz kalıp, fiziksel ve duygusal şiddet yaşamışlardır. Tabii ki, çocuğun refahı için anayasada yetişkinlerin hakları, dini özgürlükler ve daha birçok haklar üzerine yazılı haklar bulunmaktadır.

Çocukların korunması, mutlu bir gelecek ve başarılı bir demokrasinin temel şartıdır.

Hepimizin üzerine düşen bir görev var: Biz hepimiz, demokrasimizi, demokrasi düşmanlarına karşı korumak için tüm insanların eşitliği ve özgürlüğü için mücadele etmeliyiz.  Ama aynı zamanda çocuklarımızın şiddete maruz kalmadan büyümelerini sağlamak için de mücadele etmeliyiz. Çocuklarımıza gelişmelerini sağlayacak alanlar yaratmalıyız ve onları bizim seçimlerimiz doğrultusunda kararlar almaları için zorlamamalıyız. Onları, beraberce şiddete, ayrımcılığa ve yoksulluğa karşı gelin hep birlikte koruyalım.”

+49-VİYANA

KAYNAK: www.yenivatan.at

HABERE YORUM KAT