“Viyana İslami anaokulu skandalı”: 3,5 milyon avroluk yolsuzluk

“Viyana İslami anaokulu skandalı”: 3,5 milyon avroluk yolsuzluk

Cumhuriyet Savcılığı, Viyana’da bulunan birkaç İslami anaokulundaki fon skandalıyla ilgili sorumlulara karşı suçlamalarda bulundu. İddianame hazır. Süreç mahkemeye taşındı.

Viyana’daki İslami anaokullarına ilişkin, 2018 yılında uzmanlar tarafından hazırlanan bir mali raporla ortaya çıkan skandal dolandırıcılık ağını yargı sürecine taşımak isteyen savcılık, iddianamesini hazırladı ve mahkemeye ulaştırdı. 

Viyana’da yayımlanan Türkçe aylık gazete ve haber portalı Yeni Vatan’a göre, İslami anaokullarını çevreleyen fon skandalıyla ilgili hazırlanan 57 sayfalık iddianameyi sanıklar henüz bilmiyor. Şüpheli sanık Abullah P. (36) ve üç suç ortağının yıllar boyunca Viyana şehrinden yasadışı yollardan büyük miktarlarda para aldıklarının kanıtlanması bekleniyor. Mahkemeye sunulan iddianameye göre, Abdullah P., savcı tarafından “Erbiz”, “Kibiz”, “Familie und Beruf”, “Zirkus-Zug”, “Zukunft ist jetzt” ve “Ziel” derneklerinin “fiili yöneticisi” olarak adlandırılıyor.

Tanınmış bir bilirkişi olan Dr. Gerhard Altenberger uzmanlığında 2018 yılında hazırlanmış olan raporda, Abdullah P.’nin, sunulan sahte kamu yararı sertifikası, haksız talepler ve sübvansiyonlar sayesinde kontrolü altındaki müesseselere aktarılan haksız kazançlarla yüklü miktarda mali zarara yol açtığı iddia edildi. Yine aynı raporda iddia edildiğine göre, toplamda, 3,5 milyon avroyu aşkın bir yolsuzluk söz konusu.

SAHTE BELGELER

“Heute” gazetesinin haberine göre, hileli düzeni birçok kez kullandığı iddia edilen dörtlü, savcı tarafından, yeni İslami anaokulları ve dernekleri (“Karim” çocuk grubu gibi) için haksız yolla finansman başvurusunda bulunmak ve bu şekilde devleti mali zarara uğratmakla suçlandı. Düzeneğin basit olduğu, sahte belgelerle kamu yararı adı altında finansman başvurusunda bulunulduğu iddia edildi.

HAYALET ÇOCUKLAR

Örneğin, para kazanmak için 21 kulübün sözde kamu yararı sertifikası sorumlu belediyeye (Magistratsabteilung 10) sunuldu. Böylece, Viyanalı vergi mükelleflerine, hiç bakılmayan bir dizi “hayalet çocuk” için para ödetildi. Aynı vergi mükellelflerine, bu dernekleri hiç duymayan ve dolayısıyla kendilerine herhangi bir hizmet sunmayan Macar şirketlerinden alınan sahte faturalar da ödetildi. Ayrıca burada ücretsiz kalmalarına izin verilen aile üyelerine resmi daireler verildi. Bu şekilde Viyana şehri milyonlarca avro zarara uğratıldı.

45 TANIK DİNLENECEK

Savcılığa göre, sanıklar, 1,6 milyon avro tutarında sahtecilik iddialarına ek olarak, vergi kaçakçılığı ve belgelerde sahtecilikle de suçlanıyor. Şüpheliler 10 yıl hapisle karşı karşıya. İddianamenin de ortaya koyduğu gibi, bir suç ortağı yakında gözaltına alınacak.

“Bawag davası” yargıcı Christian Böhm’ün yöneteceği davaya 45 tanık çağrıldı. Sanıklar Viyana’nın en önde gelen avukatları Rudolf Mayer, Philipp Wolm ve Manfred Ainedter tarafından temsil edilecek. Masumiyet karinesi dördü için de geçerli olduğu kaydedildi. 

+49 – VİYANA

Kaynak: www.yenivatan.at

FOTO: Katharina Schiffl

HABERE YORUM KAT