Viyana hareketlendi: 18 yaş altı tüm evlilikler geçersiz mi olacak?

Viyana hareketlendi: 18 yaş altı tüm evlilikler geçersiz mi olacak?

Avusturya Uyum Bakanı Susanne Raab 18 yaş altı evliliklerin geçersiz olması gerektiğini söyledi.

Avusturya Adalet Bakanı Alma Zadiç (Yeşiller), 18 yaşın altındaki evlilik yasağını sıkılaştırmayı planlarken, şu anda mahkemeler 16 yaşındaki çocukları reşit ilan edebiliyor. Bunu önlemek isteyen ÖVP Entegrasyon Bakanı Susanne Raab, konuyla ilgili olarak “Österreich” gazetesine açıklamalar yaptı. 

Avusturya’da yayınlanan Yeni Vatan gazetesine göre Raab, Avusturya’da göçmenler arasında yaklaşık 5 bin çocuk evliliği olduğunu hesaba katarak, “18 yaş altı evlilikler geçersiz olmalıdır” görüşünü savundu.

Kuzenler için de evlilik yasağı olması gerektiğini belirten Raab, “Araştırmalara göre yılda birkaç yüz vaka var. Bu tür evliliklerde çocuklar için sakat kalma riski çok yüksek” sözleriyle yasağın ne derece önemli olduğu konusunda yetkilileri uyardı.

“Avusturya’da çoklu evliliğe, çocuk evliliğine veya zorla evliliğe müsamaha göstermiyoruz. Bu nedenle bu eğilimlerle etkin bir şekilde mücadele edilmelidir” diyen Entegrasyon Bakanı, bu sorunla mücadelede en mantıklı önlemin, asgari evlilik yaşını 18’e çıkarmak olacağının altını çizdi.

+49 – VİYANA

Kaynak: www.yenivatan.at

HABERE YORUM KAT