• BIST 123.593
 • Altın 297,043
 • Dolar 5,9309
 • Euro 6,5728
 • Berlin 4 °C
 • Frankfurt -2 °C
 • Paris 2 °C
 • Ankara 0 °C
 • İstanbul 7 °C
 • İzmir 9 °C
 • Stockholm 4 °C

Vicdanımızla baş başayız

Vicdanımızla baş başayız
Dört eski Bakan ile ilgili kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü, "AK Parti'li milletvekillerinin baskı altında olduğu" iddialarına, "Vicdanımızla baş başayız. Bir eksiklik, yanlışlık yapmayalım diye sürekli dosyalara bakıyorum, çalışıyo

TBMM (AA) - Dört eski Bakan ile ilgili kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü, "AK Parti'li milletvekillerinin baskı altında olduğu" iddialarına, "Vicdanımızla baş başayız. Bir eksiklik, yanlışlık yapmayalım diye sürekli dosyalara bakıyorum, çalışıyorum"  dedi.

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski AB Bakanı Egemen Bağış, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler ile eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkındaki Soruşturma Komisyonu, Yüce Divan oylamasını 5 Ocak 2015 Pazartesi gününe ertelerken,  muhalefet üyeleri dün düzenlediği basın toplantısında "AK Parti'li üyeler üzerinde baskı olduğu" iddiasında  bulunmuştu.

Soruşturma Komisyonu Başkanı Köylü, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, "üzerlerinde baskı olduğu" sözlerine, "Bu muhalefetin görüşü. Durum öyle değil. Biz vicdanımızla baş başayız. Her şeyi inceliyoruz. Çalışmalarımız Komisyon toplantılarıyla sınırlı değil. Boş durmuyoruz. Ben sürekli dosyalara bakıyorum. Bir yanlışlık, eksiklik yapmayalım diye... Herkes kendi görüşünü izah edecek. Dosyaya, belgelere bakacak yeteri kadar. Sonra görüşünü açıklayacak. Kim ne söyler bilemem" dedi. 

 

-"Elitaş'a başsağlığına gittik"

 

Köylü, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile görüştüğü iddialarına ise "Zaman zaman karşılaşıyoruz. Bu belli konuları konuştuğumuz manasına gelmiyor. Elitaş'ın ağabeyi öldü, başsağlığına gittik. Yoksa Elitaş ne karışacak ki... Öyle bir adeti yok. Her şeye bir mana bulmaları doğru değil. Soruşturma yapıyoruz diye kimseyle karşılaşmayacak, görüşmeyecek miyiz?" karşılığını verdi. 

Eski bakanlar ile ilgili Yüce Divan oylamasının 5 Ocak 2015 Pazartesi günü yapılacağını, ertelemenin mümkün olmadığını anlatan Köylü, muhalefet üyelerinin "muhalefet şerhi için süre kalmıyor" eleştirilerine, "5 Ocak'ta oylama yapılacak, kalan 4 günde de rapor yazılacak. Muhalefet  şerhini rapordan sonra yazdırmayız. Şerh için 3-4 gün süre veririz. Tüm komisyonlarda usul böyledir. Muhalefet şerhinin yazılması için rapor beklenmez. Karar çıktıktan sonra,  ona göre muhalefet şerhi yazacak arkadaşlar. Muhalefet şerhini sonradan da verebiliriz. Önemli olan raporumuzun süresinde verilmesidir. Rapor basılmadan muhalefet şerhi verilebilir" dedi.  

 

-"Muhalefet üyeleri de incelemek istedi" 

 

Köylü, dünkü toplantıda muhalefetten da bazı üyelerin gelen itirazların incelenmesi için süre verilmesini istediklerini belirterek, malvarlıklarıyla ilgili bilirkişi raporu ve buna gelen itirazların incelenmesi talebi dışında ertelemede başka bir unsur aranmaması gerektiğini söyledi.

Yüce Divan oylamasının nasıl yapılacağı sorusuna Köylü, "Her bakan için ayrı ayrı oylama yapacağız. suç isnatlarıyla ilgili nasıl yapacağımıza o gün bakacağız" karşılığını verdi. 

Köylü, eski bakanların malvarlıklarıyla ilgili olarak MASAK'tan istedikleri bir rapor olmadığını belirterek, "Komisyon çalışmaya başlarken MASAK'tan uzman istedik. MASAK da bir uzmanı gönderdi. Kendisini bilirkişi tayin ettik. İşin başından beri onunla çalışıyoruz. Onun hazırladığı rapor söz konusu....Yoksa MASAK'ın kurum olarak bize verdiği rapor yok, biz de oradan rapor istemiş değiliz" dedi. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05