Vali Lübcke davasının tanığı: “O kardeş gibidir, kimseyi öldüremez”

Vali Lübcke davasının tanığı: “O kardeş gibidir, kimseyi öldüremez”

Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke cinayetinin görüldüğü davada İranlı tanık, başsanık Stephan Ernst’in aşırı sağcı olmadığını ve Lübcke cinayetini işlediğine ise inanamadığını söyledi.

Geçen yıl 2 Haziran’da evinin terasında başından kurşunlanarak öldürülen Hıristiyan Demokrat Parti’li (CDU) Kassel Valisi Walter Lübcke’nin katil zanlısı Stephan Ernst’in davası devam ediyor. Ağustos ayı başındaki duruşmasında Lübcke’yi öldürdüğünü itiraf eden ve büyük pişmanlık duyduğunu söyleyen 46 yaşındaki aşırı sağcı Ernst’in atış kulübünde de birlikte talim yaptığı 35 yaşındaki İranlı iş arkadaşı başsanık için tamamen farklı bir portre çizdi.

İRANLI TANIK: “O AŞIRI SAĞCI OLAMAZ”

Alman Basın Ajansı DPA’ya göre İranlı tanık Ernst’i işini yapan, sessiz sakin ve yardımsever biri olarak tanımladı. Stephan Ernst’i aşırı sağcı veya sağcı biri olarak deneyimlemediğini söyleyen tanık “Hatta görüşlerimiz aynı” dedi. Tanık yardım ve yataklıkla suçlanan davanın diğer sanığı Markus H.’yı ise sağcı olarak niteledi. 

Öte yandan sanık Stephan Ernst’in karısı da tanık olarak dinlendi. Ernst’in karısı görevden alınan bir önceki avukat ile tuhaf bir telefon görüşmesi yaptığını bildirdi. 

SANIĞIN KARISINA AZLEDİLEN AVUKATTAN TUHAF TELEFON

Ernst’in avukatının kendisini arayarak maddi açıdan endişe duymasına gerek olmadığını “yoldaşların” kendisiyle ilgileneceğini bildiren sanığın karısı, Ernst’in siyasi görüşü ve aile hayatı hakkında ise yorum yapmak istemedi. Kassel Valisi Walter Lübcke cinayetiyle ilgili yürüyen davada ırkçı sanık Stephan Ernst’in savunma avukatı Frank Hannig azledilmiş yerine Kölnlü avukat Jörg Hardies savunma avukatı olarak atanmıştı.

Sanığın valiye yönelik nefretinin 14 Ekim 2015 tarihinde Kassel yakınlarındaki Lohfelden’de sığınmacıların kabulü ve barındırılmasıyla ilgili bir toplantıya dayandığı, söz konusu toplantıya Stephan Ernst ve Markus H.’nın da katıldığı biliniyor. 

Federal Savcı Dieter Killmer de dava iddianamesinde Stephan Ernst'in cinayeti yıllar boyunca en ince ayrıntısına kadar planladığını ileri sürmüş,  planlarını en geç Köln’de 2015/2016 yılbaşında meydana gelen cinsel taciz olayları ve Fransa’nın Nice kentindeki intihar saldırısı sonrasında kesinleştirdiğini savunmuştu. 

Diğer taraftan 6 Ağustos’taki duruşmada başsanık Stephan Ernst suçunu itiraf etmiş, itirafını da avukatı Mustafa Kaplan okumuştu. Ernst itirafnamesinde olay günü Vali Lübcke ile konuşmak üzere Markus H. ile birlikte evine gittiklerini belirtmişti. Lübcke’nin konuşma esnasında ayağa kalkmak istediğini, yerine zorla oturttuklarını kıpırdamamasını söylediklerini aktaran Ernst  Lübcke’nin  yeniden ayağa kalkmaya yeltendiğini görünce silahı ateşlediğini itiraf etmişti. Alman Basın Ajansı DPA’nın haberine göre pişmanlığını ifade eden Ernst “Biliyorum, bunun affı yok. Yaptığımız yanlıştı” demişti. 

Bununla birlikte o dönemde psikolojik sorunlar yaşadığını ve “arkadaş” olarak gördüğü  Markus H.’nın radikalleşmesinde büyük etkisi olduğunu söyleyen Ernst, birlikte atış talimi yaptıklarını da belirtmişti.

+49 - FRANKFURT

FOTO: Boris Roessler / DPA

HABERE YORUM KAT