Uzmanlardan Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne eleştiri

Uzmanlardan Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne eleştiri

Uzmanlar, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM), can kaybının her an artmaya devam ettiği İsrail-Filistin çatışmasına yönelik tutumunda, Ukrayna'ya verilen tepkiyle karşılaştırıldığında "eşitsizlik" görüldüğünü söyledi.

Avustralya'daki Sydney Üniversitesinde çalışan ve kısa süre önce Birleşmiş Milletler (BM) özel raportörü olarak atanan Ben Saul, bir İngiliz firmasında avukatlık yapan Khalil Dewan ve avukat Ahmet Necip Arslan, İsrail-Filistin çatışmalarında UCM'nin tutumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Saul, "UCM, geçen yıldan bu yana Ukrayna'daki savaş suçları iddialarına hızla yanıt verirken, soruşturmaya başladığı 2015 yılından bu yana Filistin'deki suçları ele almakta çok yavaş davranıyor gibi görünüyor." ifadelerini kullanarak, UCM'nin "tarafsız" olduğunu kanıtlaması için aynı aceleyi ve seferberliği göstermesi gerektiğini söyledi.

Hem Hamas hem de İsrail güçleri tarafından ihlallerin yapıldığını belirten Saul, "(İsrail'e karşı) Gazze'nin tamamen kuşatılması uluslararası hukukun ihlalidir ve bir savaş suçu olan açlıktan öldürmeyi teşkil edebilir." dedi.

Saul, "İsrail, gıda ve ilaç da dahil olmak üzere yardıma izin vermek ve bunu kolaylaştırmakla yükümlüdür. İsrail'in gerçekleştireceği saldırılar konusunda sivillere yaptığı uyarılar etkili olmalıdır ve kuşatma altındaki kuzey Gazze'de 1 milyondan fazla insanın tahliye edilmesi emri yeterli değildir." yorumunu yaptı.

UCM'nin İsrail'le ilgili geçmiş davalarında bulunan avukat Khalil Dewan, birçok hukuk firmasının kanıt topladığını belirterek, "İsrail'in karadan gerçekleşecek eylemleri dikkatle incelenecek ve UCM'ye sunulacaktır." ifadesini kullandı.

Dewan, "Yine de UCM'nin Ukrayna'ya verdiği tepkiyle karşılaştırıldığında Filistin'deki savaş suçlarına yönelik yaklaşımı, siyasi etkilerle yüklü eşitsizliği göstermektedir." diye konuştu.

Avukat Dewan ayrıca uluslararası hukukun "belirsiz yasal sistem" olduğunun altını çizerek, bazı devletlerin "askeri kazanım" elde etmek için "hukuk"u kullandığına dikkati çekti.

GÖZALTI KARARI ÇIKARABİLİR

Avukat Ahmet Necip Arslan, UCM mekanizmalarının "çok yavaş" işlediğini kaydederek, "Genellikle herhangi bir aşamada alınan kararlar, hükümetlerin ve siyasetin ağır etkisi altında kalabilir." yorumunu yaptı.

UCM'nin "gözaltı emri çıkarabileceğine" dikkati çeken Arslan, bunun "silahlı bir çatışmayı durdurmak için etkili bir yöntem olabileceğini" vurguladı.

Arslan, Gazze'ye ilişkin raporlarda "İsrail'in beyaz fosfor gibi birtakım yasaklı silahları kullandığı, ibadet ve kültürel yerleri hedef aldığı" bilgilerinin yer aldığını söyleyerek, bunların "savaş suçu" olduğunu belirtti.

HABERE YORUM KAT