Uzmanlar uyarıyor: Yeni Korona varyantı "daha bulaşıcı" olabilir

Uzmanlar uyarıyor: Yeni Korona varyantı "daha bulaşıcı" olabilir

Uzmanlar Pirola varyantının yeni bir alt varyantı JN.1’e karşı uyarıyor.

Pirola koronavirüs varyantı, alışılmadık semptomlara neden olduğu için son zamanlarda dikkatleri üzerine çekti. Bununla birlikte, Pirola'nın önemli ölçüde daha bulaşıcı olduğu düşünülmediğinden henüz büyük bir tehdit olarak görülmüyor. Ancak şimdi bu virüs türünün tam tersi olabilecek bir alt varyantı keşfedildi.

ARAŞTIRMACILAR JN.1 KORONAVİRÜS VARYANTINI KEŞFETTİ

Son zamanlarda başta ABD ve Birleşik Krallık olmak üzere on birin üzerinde ülkede çok sayıda JN.1 koronavirüs varyantı vakası rapor edildi. Utah Halk Sağlığı Laboratuvarı'nda kıdemli biyoinformatik bilimcisi olan Kelly Oakson, bu türü "endişe verici" olarak nitelendirdi.

ABD sağlık otoritesi CDC, bu varyantın ilk kez Eylül 2023'te ABD'de ortaya çıktığını ve “muhtemelen daha bulaşıcı” olduğunu söyledi. Ancak CDC'ye göre, eldeki sınırlı veriler göz önüne alındığında JN.1'in yayılıp yayılmayacağını söylemek henüz mümkün değil.

Bununla birlikte, Nebraska Üniversitesi Tıp Merkezi'ne göre JN.1'in önceki korona varyantlarından farklı semptomlara neden olduğuna dair bir kanıt henüz bulunmadı.

ALMANYA’DAKİ DURUM

Robert Koch Enstitüsü'nün (RKI) son haftalık raporuna göre, mevsim için tipik olan soğuk algınlığı virüslerinin neden olduğu solunum yolu enfeksiyonlarına ek olarak, Almanya'da hala birçok koronavirüs enfeksiyonunu taşıyor. Ancak şu anda Pirola varyantı ve onun alt hattı JN.1'in ülkede hakim olacağı görünmüyor.

ARTI49

FOTOĞRAF: Unsplash

HABERE YORUM KAT