Uzmanlar uyardı: “Glutensiz beslenme obeziteye sebep olabilir”

Uzmanlar uyardı: “Glutensiz beslenme obeziteye sebep olabilir”

Araştırma, çölyak hastalığı olanlara yönelik uyarlanmış gıdaların genellikle daha fazla yağ ve daha az protein içerdiğini ve çölyak hastası olmayanlarda obeziteye sebep olabileceğini gösterdi.

Uzmanlar, günlük temel gıda maddelerinin glütensiz gıdalarla değiştirilmesinin obezite riskini artırabileceği konusunda uyardı; bu tür ürünlerin genellikle yerine geçmeyi hedefledikleri gıdalardan daha yüksek düzeyde yağ içerdiğini keşfettiler.

Dünyada ortalama her yüz kişiden birinde görülen çölyak hastalığının beslenme biçimi glutensiz diyet günden günde yaygınlaşıyor. Marketlerde satılan glutensiz ürünlere ilişkin bir çalışma yapan Avrupa Pediatrik Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Topluluğu araştırmacıları bulgularını paylaştı.

Glutensiz yiyeceklerin türdeşlerine göre enerji açısından daha yoğun olduğu belirtildi. Ancak öte yandan glutensiz gıdalarda, diğer ürünlere göre daha fazla yağ ve genellikle daha az protein bulunması nedeniyle obezite riskinin de yüksek olduğu ifade edildi. Örneğin araştırma ekibi, glutensiz ekmekte normal ekmeğe göre iki kat daha fazla yağ bulunduğunu tespit etti. Aynı şekilde incelenen bisküvilerde de yine daha fazla yağ ve daha az protein bulundu.

Araştırma ekibinden Calvo Lerma, glutensiz diyetin obezite riskini önemli ölçüde arttırdığını belirtti.

HABERE YORUM KAT