Uzmanlar uyardı: Almanya'da farkında olmadan vergi suçu işleyebilirsiniz

Uzmanlar uyardı: Almanya'da farkında olmadan vergi suçu işleyebilirsiniz

İnternet üzerinden ürün satan veya kiralayanlar, eğer muafiyet sınırını aşarsa vergi ödemek zorunda. Dijital satış platformları, satıcı kayıt altına aldırmasa dahi, ticari işlemlerin verilerini devletle paylaşıyor.

İnternet üzerinden satış yapıyorsanız oldukça dikkatli olmalısınız. Uzmanlar, Alman vatandaşlarının çevrimiçi platformlar üzerinden yaptığı kiralama ya da satış işlem verilerinin, satışın yapıldığı platform tarafından ilgili vergi dairelerine iletildiğini söylüyor.

Ocak 2023'ten bu yana, platform operatörleri belirli koşullar altında Federal Merkezi Vergi Dairesi'ne veri iletmek ve satıcıları ve ev sahiplerini bu konuda bilgilendirmek zorunda tutuluyor. Vergi Mükellefleri Derneği tarafından yapılan açıklamada, bildirim yükümlülüğünün 2 bin Euro'dan fazla kazanan ya da 30'dan fazla işlem gerçekleştiren satıcılar için geçerli olduğu belirtiliyor. Platform Vergi Şeffaflığı Yasası (PStTG), alışveriş sitelerinin, raporlama dönemleri için sağlayıcının verilerini kaydetmesini ve aktarmasını şart koşuyor.

Bu veriler öncelikle isim, adres, vergi kimlik numarası, belirli koşullar altında KDV kimliği, doğum tarihi, banka bilgileri ve ilgili faaliyetlerin ücret ve sayısı gibi kişisel bilgilerini içeriyor.

Ancak gelirin bildirilmesi, otomatik olarak gelir üzerinden vergi ödeneceği anlamına gelmiyor. Derneğin aktardığına göre, kârlar için çeşitli muafiyet sınırları bulunuyor.

TİCARİ İŞLEMLERLE HOBİLER AYRI TUTULUYOR

Seri ilanlar veya Vinted gibi çevrimiçi platformlar aracılığıyla özel eşyaların satışı için muafiyet sınırı yıllık 600 Euro. Örneğin Airbnb üzerinden elde edilen kira gelirleri söz konusu olduğunda, 520 Euro'ya kadar olan kısmın vergilendirilmesi gerekmiyor. Kendi arabasını özel olarak kiralayanlar da 256 Euro'luk muafiyet sınırına dahil başka bir gelire sahip oluyor.

Bir başka belirleyici faktörün de faaliyetin ticari olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmadığı olduğu kaydediliyor. Kural olarak yetkililer, ticaret veya kiralamanın sürdürülebilir bir şekilde ve kâr elde etme niyetiyle gerçekleştirilmesi halinde ticari olduğunu varsayıyor.

Öte yandan, ticaret hobi olarak sınıflandırılırsa, gelir vergiye tabi tutulmuyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT